Dallime mes rishikimeve të "Tepelena"

81 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
U kthye versioni 1091660 i bërë nga 92.60.16.171 (diskutimet)
(U kthye versioni 1091657 i bërë nga Tëfcí (diskutimet))
v (U kthye versioni 1091660 i bërë nga 92.60.16.171 (diskutimet))
}}
'''Tepelena''' është qytet dhe kryeqendër e rrethit me të [[Rrethi i Tepelenës|njëjtin emër]] në jug të [[Shqipëria|Shqiperisë]] dhe ka nje sipërfaqe prej 817 km². [[Tepelena]] ka një popullsi rreth 55 mije banore ([[2005]]) e cila jeton ne dy qytetet Tepelene e [[Memaliaj]] dhe ne fshat, ne tete komuna me 35 mije banore. Rrethi perfshin pjese nga krahinat etnografike te [[Kurveleshi]]t, [[Lopesi]]t, Rrezes, Dervenit, Buzit e Krahesit, ku seicila shquhet për larmine e traditave, kengeve, valleve e kostumeve.
 
[[File:07Tepelena Ali Pascha02.jpg|thumb|600px|right|Monument of [[Ali Pasha]].]]
Ne kete rreth, fale pozicionit gjeografik, ka pasur shume qendra te banuara, si vende banimi te hapura ne rajonet [[Dragoti]], [[Beçishti]], [[Damësi]], ashtu dhe vendbanime te fortifikuara me mure masive.