Ndryshimi mes inspektimeve të "Plutarku"

109 bytes removed ,  7 vjet më parë
v
+Skeda
v (U zëvendësua Plutarch_delphi_1.jpg me Head_of_a_philosopher_-_Archaeological_Museum_of_Delphi.jpg)
v (+Skeda)
[[Skeda:Plutarch - Langhorne and Langhorne.jpg|thumb|200px|right|]]
[[Skeda:Head_of_a_philosopher_-_Archaeological_Museum_of_Delphi.jpg|thumb|200px|right|Statuja e Plutarku-t në [[Delphi Archaeological Museum|muzeun e delfit]] në [[Greqi]].]]
 
'''Plutarku''' është historian dhe filozof grek, moralist i shquar dhe një nga njerëzit më të ditur të kohës së tij. Lindi në Herone të Beotisë në vitin 46 i erës sonë dhe vqiq rreth vitit 120. Studioi dhe u edukua në [[Athinë]] në frymën e shkollës filozofike te [[Platoni]]t, më vonë vizitoi Aleksandrinë dhe disa herë me radhë [[Romë]]n, ku u njoh me perandorin Trajan, i cili e përkrahu shumë në karrierën e tij politike ashtu sikurse më vonë dhe Hadriani.
1

edit