Dallime mes rishikimeve të "Gjiri i Drinit"

v
Ndryshim i emrit shqiperi në Shqipëri
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (r2.6.4) (roboti shtoj: de:Drin-Golf)
v (Ndryshim i emrit shqiperi në Shqipëri)
[[Skeda:Shëngjin.jpg|thumb|Porti i Shëngjinit]]
[[Skeda:Kepi i Rodonit.jpg|thumb|upright|Fundi jugor i Gjirit të Drinit dhe Kepi i Rodonit]]
'''Gjiri i lumit Drin''' ({{SqS|''Gjiri i Drinit'' ose ''Pellgu i Drinit''}}) është një [[Gji (deti)|gji detar]] në pjesen juglindore të [[Deti Adriatik|Adriatikut]] pergjate bregdetit [[Shqipëria|Veriut të ShqiperisëShqipërisë]]. Linja bregdetare e gjirit të Drinit shtrihet nga derdhja e [[Buna (Deti Adriatik)|Bunës]], dem Grenzfluss zwischen [[Montenegro]] und Albanien, bis zum [[Kepi i Rodonit]] nördlich von [[Durrës]]. Die Distanz zwischen diesen beiden Punkten beträgt 30 km; die Küstenlinie ist über 60 Kilometer lang.
 
Gjiri është kryesisht seicht. Die zentralen Gebiete sind meist tiefer als 30 Meter, die tiefsten Stellen aber lediglich 42 Meter tief. Der Untergrund besteht vornehmlich aus Schlamm und Sand.