Dallime mes rishikimeve të "Frekuenca këndore"

v
Robot: ndryshime kozmetike
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti largoj: et:Nurkkiirus (strongly connected to sq:Shpejtësia këndore), de:Winkelgeschwindigkeit (strongly connected to sq:Shpejtësia këndore))
v (Robot: ndryshime kozmetike)
Ky koncept duhet dalluar nga [[Shpejtësia këndore]]
 
[[ImageSkeda:Angularvelocity.svg|thumb|294px|Frekuenca këndore tregon se sa shpejt një objekt rrotullohet]] Në [[Fizika|fizikë]], '''frekuenca këndore''' ω (e referuar gjithashtu edhe si '''shpejtësia skalare këndore''', '''frekuanca radiale''', '''frekuenca rrezore''', '''frekuenca orbitale''') është një matje skalare e normës së rrotullimit. Frekuenca kendore është madhësia e sasisë vektoriale e njohur si ''[[shpejtësia këndore]]''. Termi '''frekuenca këndore vektoriale ''' <math>\vec{\omega}</math> përdoret ndonjëherë si një sinonim për madhësine e vektorit të [[Shpejtësia këndore|shpejtësisë këndore]]. <ref name=UP1>{{cite book
| last = Cummings
| first = Karen
ku
:''''ω është frekuenca kendore ose shpejtësisë këndore (e matur në [[radian për sekondë]]),
:''T'' është [[Perioda| perioda]] (e matur në [[sekonda]]),
:''F'' është [[Frekuenca| frekuenca e zakonshme]] (e matur në [[Hertz|herc]]),
:''v'' është [[Shpejtësia]] tangjenciale për një pikë rreth boshti të rrotullimit (e matur në [[metër për sekondë | metra për sekondë]]),
:''r'' është [[rrezja]] e rrotullimit (e matur në [[metra]] ).
 
Frekuenca këndor është pra një faktor i shumefishte i[[Frekuenca |frekuencës së zakonshme]]. Megjithatë, përdorimi i frekuences kendore është shpesh më i preferuar në shume aplikime, sepse ajo shmang përdorimin e tepërt te π. Në fakt, ajo është përdorur në shumë fusha te fizikës që përfshijne fenomene periodike, të tilla si [[mekanika kuantike]] dhe [[Elektrodinamika]].
 
Për shembull:
Kjo quhet frekuenca natyrore.
 
Frekuencë këndore brenda një [[qarku LC]] mund të përkufizohet si rrënja katrore e inversit te [[kapacitances]] (e matur në [[farad]] s), herë [[induktivitetin]] e qarkut (në [[Henri (njësi)| henri]]).<ref name=LC1>{{cite book
| last = Nahvi
| first = Mahmood
* [[Lëvizja e thjeshtë harmonike]]
 
== Referenca dhe shënime ==
{{reflist}}
'''Related Reading:'''
| isbn = 9780521175928}}
 
== Lidhje të jashtme ==
<!--Interwiki-->
 
[[CategoryKategoria:Koncepte fizike themelore]]
[[CategoryKategoria:Fizikë]]
[[CategoryKategoria:Mekanikë]]
 
[[Category:Koncepte fizike themelore]]
[[Category:Fizikë]]
[[Category:Mekanikë]]
 
<!--Interwiki-->
[[ar:تردد زاوي]]
[[es:Pulsación]]
[[fi:Kulmataajuus]]
[[hr:Kutna frekvencija]]
[[ja:角周波数]]
[[ms:Frekuensi sudut]]
[[nl:Pulsatie (elektriciteit)]]
[[ja:角周波数]]
[[pl:Pulsacja]]
[[ru:Угловая частота]]
[[sl:Krožna frekvenca]]
[[fi:Kulmataajuus]]