Ndryshimi mes inspektimeve të "Agim Shuke"

35 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda:Agim Shuke.jpg|parapamje|250px]]
Agim Shuke ka lindur në 8 Prill të vitit 1942 në qytetin e [[KuçovëKuçova|Kuçovës]]s. Pas mbarimit të studimeve në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve) fillon punën si aktor në Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar) dhe më vonë si Pedagog në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve)
Në kinematografi do të interpretojë 20 role. Roli i tij i parë do të jetë roli i Dinit në filmin “[[Oshëtim në bregdet]]” në vitin 1966. Më tej do të vazhdonin role të tjerë si roli i Bashkimit në filmin “[[Plagë të vjetra]]” në vitin 1969, roli i Sandrit në filmin “[[Në fillim të verës]]” në vitin 1975, roli i Komisarit Shqiptar të Bazës Detare në filmin “[[Ballë për ballë]]”, roli i Musait në filmin “[[Militanti]]” në vitin 1984 etj. Roli i tij më i fundit do të jetë ai i Babait të Anilës në filmin “[[Një djalë edhe një vajzë]]” në vitin 1990.
Agim Shuke ndahet nga jeta dhe nga familja e tij e dashur në vitin 1992.
1988 -- [[Shkëlqimi i përkohëshëm]] ...............................Trajneri
 
1988 -- [[Treni niset në 7 pa pesë|Treni niset në shtatë pa pesë]] ........................Doktori
 
1987 -- [[Telefoni i një mëngjesi]] ...............................Dhimitri