Dallime mes rishikimeve të "Frederik Ndoci"

45 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Robot: ndryshime kozmetike)
[[Skeda:Frederik Ndoci.jpg|thumb|300px]]
'''Frederik Ndoci''' (Frederik Doci lindi ne [[Shkodër]] në [[9 shkurt]] [[1960]]), u diplomua në [[1977]], në shkollën e mesme artistike "Prekë Jakova", për instrumentin Oboe. Gjithashtu zotëron edhe instrumenta të tjerë : [[akkordeonfizarmonikën]], [[Pianoja|pianon]] e [[Kitara|kitarën]].
 
Studimet e larta i kreu në Akademinë e Arteve të Bukura në [[Tiranë]], për [[Dramaturgjia|dramaturgji]].
* 1967 - çmimi i tretë në interpretimin e këngës "Rrugëve të fshatit" (Hyjo kalë vrapo) të Zyhdi Barbullushit.
* 1966 - çmimi i tretë në interpretimin e këngës "Si gjeologët"
* 1971 - çmimi i dytë në interpretimin e këngës "Vëllai aksionist" te Leonard Dedes
* 1972 - çmimi i parë në interpretimin e këngës "Beni, Mira dhe receli" te Xh. Ujkanit e P. Selimit (duet me Myfarete Laze).
* 1973 - çmimi i dytë në interpretimin e këngës "Tornitorit" te Nexhmedin Dokos.
 
GjateGjatë periudhës së shkollës u aktivizua me grupet artistike të Shtëpisë së Pionierit dhe me pas, të Klubit të Rinisë "Heronjtë e Vigut" duke marremarrë pjesepjesë ne shfaqjet artistike dhe kënduar me sukses në skenat e [[Shkodra|Shkodrës]].
 
Fiton kinoprovën në Tiranë, për filmin "Nga mesi i erresireserrësirës", në kinostudion "Shqipëria e reRe" por për shkak të biografisë politike nuk pranohet.
 
Gjatë viteve te shkollës së mesme artistike "[[Prenk Jakova]]", u aktivizua me orkestrën e EstradesEstradës se Shkodrës dhe ne orkestrën Simfonike (Filarmonike) te Shkodrës, duke marremarrë pjesepjesë ne te gjithë koncertet e organizuara. Po ashtu u angazhua edhe nëpër grupe private (orkestrinat e vogla) në aktivitetet e shkollave të mesme të qytetit, të Institutit Pedagogjik si dhe nëpër festa familjare te qytetareveqytetarëve të Shkodrës. Kjo e ndihmoi të thellojë njohjen me folklorin dhe pafundësinë e bukurisë së këngës popullore e qytetare shkodrane, në veçanti, dhe të asaj shqiptare në përgjithësi.
 
Pas përfundimit të shkollës së mesme ([[1977]]) caktohet për të kryer stazhin në Kombinatin e Drurit, pastaj në ndërmarrjen e Zooteknisë, ku jep kontribut të spikatur në ngritjen e grupit artistik të saj. Me këtë grup fiton flamurin e konkurrimit midis grupeve artistike të ndërmarrjeve të qytetit të Shkodrës.
 
Gjatë studimeve në Akademinë e Arteve, në Tiranë punoi në Teatrin e Operas dhe Baletit si u aktivizua me grupin "Na bashkoi KengaKënga Popullore", si solist dhe instrumentist, duke debutuar në skenat e gjithë Shqipërisë.
 
Për publikun shqiptar, kanë mbetur të pashlyera interpretimet duet me [[Irma Libohova|Irma Libohovën]] "Në fushë", me Valdete Hoxhën "Korrim grurë", me Zeliha Sinën "Potpouri Dibrane", si dhe kënga "Kjo Kosova e ka adet, kah një PashePashë me e mbytë për vjet'", etj.
 
Në vitet [[1978]]-[[1982]] fiton dy çmime në "Dekadat e Majit". Në vitin [[1981]] fiton kinoprovën për aktor në filmin "Në çdo stinë" të regjisorit [[Viktor GjokaGjika]] (për rolin e kitaristit).
 
Mbas këtyre interpretimeve të suksesshme, vjen një periudhë e zymtë dhe e dhimbëshmedhimbshme për jetën e aktorit, këngëtarit dhe instrumentistit Frederik Ndoci. Një letër anonime e akuzonte si "agjent i CIA-s, të KGB-së, të UDB-sëe, të Vatikanit etj." dhe si pasojë dënohet nga ligjet e diktaturës në fuqi. TV shqiptar ndalon çdo transmetim të interpretimeve të tij, filmike e muzikore.
Një letër anonime e akuzonte si "agjent i CIA-s, të KGB-se, të UDB-se, të Vatikanit etj." dhe si pasojë dënohet nga ligjet e diktaturës në fuqi. TV shqiptar ndalon çdo transmetim të interpretimeve te tij, filmike e muzikore.
 
Pas kryerjes së dënimit, rinis punën në Burrel për disa muaj dhe më pas transferohet si aktor në Estradën e Shkodrës, ku menjëherë spikat cilësia e lartelartë e interpretimeve, duke patur vlerësime pozitive edhe nga shtypi i kohës.
 
Vitet 1983-1984 shënojnë një kthesë të re në jetën e artistit Frederik Ndocit. Ai merr pjesë në filmin "Fundi i një gjakmarrjeje" të regjizorit Rikard Ljarja. Filmi fiton çmim dhe roli i luajtur nga Frederiku aktor, vlerësohet nga shtypi dhe publiku i kinemasë. Shkëputja për një kohë nga veprimtaria artistike e estradës së Shkodrës, për shkak të filmit i shkatonshkakton sërish probleme me "hijen e persekutimit" që e ndjek dhe për këtë arsye dënohet sërish me gjashtë muaj punë të rëndë fizike në riedukim.
 
Ndërkohë role të reja në filmat shqiptarë pasurojnë biografinë e tij artistike :
* "Kitaristi" në filmin "[[Në çdo stinë]], 1981" të regjisorit [[Viktor GjokaGjika]] ;
* "[[Fundi i një gjakmarrjeje]], 1983" e regjisorit [[Rikard Ljarja]] ;
* "Tagrambledhësi", ne filmin "[[Dasma e shtyrë]], 1984" të regjisorit Mark Topallaj ;
* "Mësuesi", në filmin " [[Kur hapen dyert e jetës]], 1986" të regjisorit [[Rikard Ljarja]] ;
* "Leka", në filmin " [[Flutura në kabinën time]], 1988" të regjisorit [[Vladimir Prifti]] ;
* "Andi Bega" (protagonist) në filmin "[[Edhe ashtu, edhe kështu]], 1989" të regjisorit [[Bujar Kapexhiu]].
 
Në fundin e viteve '80, një takim me kantautorin e mirënjohur [[Ardit Gjebrea]] (shok i festivaleve të pionierit) bëhet vendimtar për rikthimin e artistit në skenën e TV-shqiptare shqiptar, në Festivalin e Pranverës 1986, me këngën "Pranvera do lule shumë" të prezantuar nga [[Rita Ndoci]].
 
Këngët kryesore nderndër vite janë :
 
* [[Sytë e tu]]
* [[Balada e gurit]] 2006 - [[Hear my plea]] 2007
 
Në vitet [[1990]] transferohet në [[Itali]] dhe pas disa muajve i paraqitet publikut në një koncert me grupin e studentëve, të cilëve u mësonte kitarën. Sukses ishte i padiskutueshempadiskutueshëm dhe më pas vjen njenjë koncert prej 5 orësh, para qytetarëve të provincës. Aktivizohet me grupet e ndryshme si "Le rose Rosse" (Piacenza), "La pagina d'album" (Bergamo), me të cilët regjistron kasetën dhe CD-në e parë : "Di tutto di piu'".
 
Kjo paraqitje i dha mundësi të përgatiste shumë shpejt Albumin CD të dytë "Sono Gitano", kënëgëtkëngët "Malaguegna" dhe "Caminito", të të cilit qëndruan si sigla të programit TV "Canta Italia", për më se gjashtë muaj.
 
Gjatë qëndrimit në Itali, debutoi me sukses në mjaft skena, diskoteka, nëpër festa në sheshet e provincës së Piacenza (Bergamo), por edhe ne skenat e veriut dhe te qendrës së Italisë. Dha mbi 26 koncerte çdo muaj edhe në [[Zvicër]] (Lugano), në Francë (Nicë), në Montekarlo, me një numër total në rreth 300 koncerte në vit.
Në fund të viteve '90 transferohet në Amerikë, ku realizon Albumin CD : "Frederik & Friends". Në [[2005]], në New York, ku jeton me këngëtaren Aida Caci, realizon në studion diskografike "Blue November Records" albumin "Canterina".
 
Çmimi i Parë në [[Festivali i 28-të i Këngës në RTSH]] 1989 bashke me kengetaretkëngëtarët [[Manjola Nallbani]] dhe motrenmotrën e tij [[Juli Ndoci]]. PerseriPërsëri cmimiçmimi i pareparë ne 2006 ne [[Festivali i 45-të i Këngës në RTSH]], për këngën "[[Balada e gurit]]" nën shoqërimin e zërit melodioz të Aida Cacaj (Ndoci). Me këtë këngë, prezantoi Shqipërinë në festivalin evropian të kënëgëskëngës "[[Eurovision Song Contest]] 2007" në [[Helsinki]], [[Finlandë]] me kengenkëngën [[Hear my plea]], por nuk hyn ne finale, duke u renditur e 17-ta.
 
Kënga është kompozuar nga [[Ardian Hila]], me tekst të poetit [[Pandi Laço]] dhe me orkestrim të Ardian Hilës.
 
Aktualisht është duke përgatitur sëbashkusë bashku me humoristin dhe gazetarin [[Ismet Drishti]] spektaklin "Tefa Show", nën kujdesin dhe produksionin e 24 NEWS TV.
 
Ndër projektet e shumta të Frederik Ndocit është edhe botimi i një përmbledhje me poezi, me titulintitullin provizor "Zërat e shpirtit", me rreth 100 poezi, të gjitha të shkruara në emigrimin e gjatë të këngëtarit nëpër botë. Kjo është hera e parë, që këngëtari Ndoci, del para publikut edhe në një profil tjetër, në atë të poetit. Në poezitë e tij, ai flet për tematika që shtrihen në fusha dhe prekin probleme të ndryshme, që nga politika, problemet sociale, braktisja, dashuria etj. Është mendimi dhe reflektimi, që e ka shoqëruar nëpër rrugët e tij në botë, që nga toka e parë e huaj ku emigroi - Spanja - deri tek "Toka e Premtuar e Lirisë- Amerika. Gjithashtu, përshkruan mbresa udhëtimesh në vende të tjera evropiane, ku dha koncerte apo vizitoi mrekullitë e natyrës së tyre.
 
== Albumet muzikore kryesore ==