Dallime mes rishikimeve të "Oregon"

1.605 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (r2.7.1) (roboti shtoj: ay:Oregon suyu)
No edit summary
{{Shtetet e SHBA-së
|Emri në shqip = Oregon
|Emri = Oregon
|Flamuri_figura = Flag of Oregon.svg
|Emblema_figura = Seal of Oregon.svg
|Pamje = Oregon State Capitol 1.jpg
|Përshkrimi i pamjes = Ndërtesa e Parlamentit të Oregonit
|Harta = Oregon in United States.svg
 
<!-- Të dhëna kryesore -->
|Nofka = Beaver State
|Moto = Alis volat propriis. (''lat.'')
|Kryeqyteti = [[Salem]]
|Qyteti më i madh = [[Portland]]
 
<!-- Qeverisja -->
|Guvernator = John Kitzhaber
|Senatorë = Ron Wyden <br /> Jeff Merkley
<!-- Sipërfaqja -->
|Sipërfaqja = 255.026
|Sipërfaqja renditja = i 9-ti
 
<!-- Popullsia -->
|Popullsia renditja = i 27-ti
|Popullsia = (2012) 3.899.353
|Dendësia = 15
 
<!-- Gjeografia -->
|Zona Kohore = [[Zona Kohore Paqësori (Amerika e Veriut)|Paqësori]]: [[Koha Universale e Koordinuar|UTC]][[Koha Standarte Paqësori|-8]]/[[Koha e Verore Paqësori|-7]]
|Pika më e lartë = 3.428,8
|Pika më e ulët = 0
 
<!-- Anëtarësia në SHBA -->
|Anëtarësimi = [[14 shkurt]] [[1859]]
|Anëtarësimi renditja = i 33-ti
<!-- Të dhëna të tjera -->
|Shkurtimisht = OR
|Faqja Zyrtare = [http://www.oregon.gov/ www.oregon.gov]
}}
 
'''Oregon''' ësht një [[Shtetet Federale të Amerikës|Shtet Federal]] në perëndim të [[ShBA]] e [[Oqeani Pacifik|Oqeanit Pacifik]]. Kufizohet me [[Kalifornia|Kaliforninë]], [[Washington]], [[Idaho]] dhe [[Nevada]].