Dallime mes rishikimeve të "Montgomery"

762 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{QyteteQytet
|qytetiQyteti = {{PAGENAME}} = Montgomeri
|emblema Emri gjuhën vendase = Flag of Montgomery, Alabama.png
|emblema1 Lloji i vëndbanimit = 100pxQytet
|vendndodhjaNofka = Montgomery, Alabama 1955 Yellow Book.jpg =
|vendndodhja1Moto = 100px =
|sipërfaqjaPamje = Montgomery Alabama 403panorama.53jpg
|adresaekuvenditPërshkrimi i pamjes =
|Flamuri_figura = Flag of Montgomery, Alabama.png
|numriipostes =
|prefiksi Flamuri_artikulli = 334
|numriipostesStema_figura =
|faqezyrtareekuvendit =
|partiaudheheqeseStema_artikulli = Republikan =
|sheshi Stema_gjerësia = Alabama State Capitol.jpg
<!--Administrimi territorial-->
|popullsia = 201.998
|dëndësiaShteti = 1281,31 = SHBA
|cilishtet Shteti federal = [[Alabama]]
|cilirretheQarku = [[Montgomery County (Alabama)|Montgomery]]
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|kryetarimomental = Todd Strange
|shënim Sipërfaqja = 404,53
|Popullsia = (2010) 205.764
|popullsiaDendësia = 201.998 =
<!-- Të dhëna-->
|Lartësia = 73
|Vendasit =
|Themelimi =
|Zona Kohore = [[UTC-6]]
|Ora Verore = [[UTC-5]]
|Kodi Postal =
|Prefiksi = 334
|Aeroporti =
|Kryetari i Bashkisë = Todd Strange
|Asambleja rajonale =
|WebFaqja = [http://www.richmondgov.com/ www.richmondgov.com]
|përshkrimi_harta =
|harta_gjerësi = 280
|harta = SHBA
|CoordAddon = type:city_region:US-DC
| gjer_g=32 | gjer_m=21 | gjer_s=42 | gjer_dr =N
| gjat_g=86 | gjat_m=16 | gjat_s=45 | gjat_dr =W
}}
 
'''Montgomery''' (shqiptohet mëntg'amëri) është kryeqyteti i [[Shtetet Federale të Amerikës|Shtetit Federal]] të [[Alabama|Alabamës]] në SHBA. Ai është, qyteti i dytë më i populluar, dhe zona metropolitane e katërt më e populluar në këtë shtet, dhe është qendra e Rrethit Montgomery. Popullsia e qytetit në vitin 2006 ishte 201.998 banorë. Montgomeri është qyteti kryesor i Zonës Statistikore Metropolitane Montgomeri, e cila kishte një popullsi prej 365.924 banorë në vitin 2008.