Dallime mes rishikimeve të "Teksasi"

59 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 148 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1439 (translate me))
No edit summary
Për shkak të përmasave të tij dhe veçorive gjeologjike, Teksasi përmban peizazhe të ndryshme që i ngjajnë si Jugut amerikan ashtu edhe Jugperëndimit amerikan. Edhe pse Teksasi lidhet me zonën e shkretëtirës Jugperëndimore, më pak se 10 % e tokës është shkretëtirë. Në se udhëton nga lindja në perëndim, do të vëresh terrenin që shkon nga kënetat bregdetare dhe pyjet me pisha, në fusha dhe kodrina, dhe në fund shkretëtirë dhe malet e Big Bend-it. Për shkak të historisë së tij të gjatë si një qendër e rritjes së gjedhit, Teksasi ka imazhin e kaubojit.
 
Termi "gjashtë flamuj mbi Texas" erdhivjen nga disanumri vendei vendevekishtekishin sundimin mbi territorinTeksasin. [[Spanja]] ishte vendi i parë evropian kërkonie deklaroi zonën e Teksasit. si Franca kasajën. mbajtur[[Franca]] mbajti një jetëshkurtër koloni jetëshkurtër në Teksas. [[Meksika]] Mexicoe kontrolluarkontrolloi territoreterritorin deri ne vitin 1836 kur Teksasi fitoi pavarësinë e tij Teksas, duke u bërë një RepublikësRepublikë e pavarur. Në 1845 ai u bashkua me Shtetet e Bashkuara si shtetshteti i 28-të. AneksiminAneksimi i shtetit nisënçoi në një zinxhir të ngjarjevengjarjeshshkaktohenshkaktuan meksikanLuftën Meksikano-amerikanAmerikane luftës në 1846-s. Teksasi Texas deklaruardeklaroi shkëputjen e sajtij nga Shtetet e Bashkuara në fillim të vitit 1861, duke bashkuiu me Shtetetbashkuar aleateShteteve Konfederatës së Amerikës gjatë Luftës Civile Amerikane. Pas luftës dhe restaurimin e sajtijBashkiminShtetet e Bashkuara, Texas hyri në një periudhë të gjatë të stagnimitmoszhvillimit ekonomik.
 
Në fillim të viteve 1900, zbulimet e naftës nisinisën një bum ekonomik në shtet. Texas ështëzhvilloi një ekonomikishtekonomilarmishëmshumëllojshme. Sot ajoai ka më shumë Fortunenga 500 kompanikompanitë më të mira, të quajtura "Fortune 500", se çdo shtet tjetër amerikan. Me një bazë të industrisë në rritje, shteti është një lider në shumë industri, duke përfshirë bujqësinë, Petrochemicalspetrokimikatet, energjienergjinë, kompjuterëtkompjuterat dhe elektronikeelektronikën, Hapësirë ajroreaviacionin, dhe shkencat biobiomjekësore. Ai Ajoështë çonkrye kombin vendit për të ardhurat nga eksporti që nga viti 2002 dhe kai dytëdyti për i lartëprodhimin bruto produktit shtetit.
 
== Historia ==
Dokumenti i parë historik qëka të bëjë me Teksasin është një hartë e Bregut të Gjirit e krijuar më 1519 nga hulumtuesi spanjoll Alonso Alvarez de Pineda. Nëntë vjet më vonë, hulumtuesi spanjoll Aalto Nunez Cabeza de Vaca dhe grupi i tij qe iu mbyt anija u bënë evropianët e parë në atë që është tani Texas.
Historia e shkruar e Teksasit fillon në 1519, kur u gjet rajon të populluar nga fise të ndryshme indiane. Alonso Alvarez de Pineda hulumtuar veriore të Gjirit Bregu. Gjatë periudhës 1519-1865, të gjitha ose pjesë të Teksasit janë marrë nga gjashtë vende: Spanja, Franca, Meksika, Republika e Teksasit, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe Shtetet aleate të Amerikës.
 
Edhe pse Álvarez de Pineda pohoi zonë që tani përbëhet Teksasit për Spanja në 1519, zgjidhje e parë evropian nuk është krijuar deri në 1682, kur René-Robert Cavelier, Sieur de La Salle gabimisht themeluar koloni e tij në frëngjisht, Fort Saint Louis, pranë Matagorda gjirin e në vend e në gojën e lumit Misisipi. Koloni ishte jetëshkurtër, por prania e tij autoritetet spanjolle të motivuar për të filluar aktivitetin e zgjidhjes. Disa misione janë themeluar në Lindjen e Teksasit, por ishin të braktisur në 1691. Njëzet vjet më vonë, i shqetësuar me praninë e frëngjisht në Luiziana fqinje, autoritetet spanjolle përsëri u përpoq të kolonizoj Teksasit. Gjatë 110 viteve të ardhshme, Spanja themeluar fshatra të shumta, presidios, dhe misione në krahinë. Settlers përballur me disa sulme të shpeshta nga fiset vendase, duke përfshirë Apache Lipan, Comanche, dhe Karankawa, dhe kufijtë e krahinës ishin të diskutueshëm shpesh, me Francën dhe Shtetet e Bashkuara të dy duke pretenduar pronësinë mbi të gjitha e Teksasit.