Ndryshimi mes inspektimeve të "8 Mars"

120 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q2395)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Shkurt|Mars|Prill}}
 
== gjarjeNgjarje ==
* [[1618]] - [[Johannes Kepler]] shpalli ligjin e tretë të lëvizjes së planeteve.
* [[1775]] - U botua libeilibri "[[African Slavery in America]]" nga [[Thomas Paine]].
* [[1817]] - U themelua tregu i organizuar financiar [[New York Stock Exchange]] (NYSE) në [[SHBA]].
* [[1899]] - Në [[Gjermani]] u themelua klubi i futbollit [[Eintracht Frankfurt]]
* [[1921]] - U vra kyeministri spanjoll [[Eduardo Dato Iradier]] në dalje të parlamentit.
* [[1942]] - [[LDB]]: Holandezët iu dorzuan forcveforcave japonecejaponeze në ishullin [[Java (ishull)|Java]].
* [[1945]] - Presidneti [[Tito]] jep urdhërin e Shpalljes së Diktaturës Ushtarake në mbarë [[Kosovë]]n.
* [[1950]] - [[Marshal Voroshilov]] deklaroi se [[Bashkimi Sovjetik]] ka [[Bomba atomike|bombë atomike]].
* [[1957]] - [[Egjipti]] rihapi [[Kanali i Suezit|Kanalin e Suezit]].
* [[1965]] - [[Lufta e Vietnamit]]: Në Vietnam arritën 3,500 trupat e para të Shteteve të Bashkuara.
* [[1971]] - [[Joe Frazier]] u bë kampion i pa mboshtur botërorëbotërorkategorinkategorinë e rëndë në boks pasi mundi [[Muhammad Ali]]në me vendim unanim nga gjyqtyrëtgjyqtarët në [[Madison Square Garden]] në [[New York City]].
* [[1974]] - U hap në [[Paris]], [[Aeroporti Charles de Gaulle Airport]].
* [[1983]] - Presidenti amerikan [[Ronald Reagan]] e quajti [[BRSS|Bashkimin Sovjetik]] një [[perandoria djallëzore|perandori djallëzore]].
 
== Lindje ==
* [[1939]] - [[Aleksandër Meksi]] - politikan shqiptar, ish kryeministër i Shqipërisë
* [[1950]] - [[Seid Memić Vajta]], këngëtar boshnjak
* [[1970]] - [[Andrea Parker]], aktore amerikane
 
== Vdekje ==
* [[1874]] - [[Millard Fillmore]], kryetaripresidenti i 13-të i ShBA[[SHBA]]-së
* [[1869]] - [[Hector Berlioz]], shrimtar dhe kompozitor francez
* [[1930]] - [[William Howard Taft]], kryetaripresidenti i 27-të i [[SHBA]]-së
 
== Festa dhe përvjetore ==