Dallime mes rishikimeve të "Ymer Shkreli"

31 bytes removed ,  8 vjet më parë
Biografia e Ymer Shkrelit
(Rejected the last 4 text changes (by 82.114.94.9 dhe 46.99.34.8) and restored revision 1297717 by Mr. Pseudo)
(Biografia e Ymer Shkrelit)
{{pa referenca}}
'''Ymer Shkreli''' lindi në vitin [[1945]] në Shkrel të [[Rugova|Rugovë]]sRugovës. Është shkrimtar shqiptar, dramaturg, prozator, poet, radio-dramaturg dhe skenarist filmash. Ndër të tjera ai e ka shkruar edhe dramën "'''[[Heronjtë e kombit]]'''", e cila nuk është shfaqur në Teatrin Dodona, në Prishtinë.
Eshte nje nder shkrimtaret me te njohur.
== Biografia ==
Ymer Shkreli lindi në Shkrel të Rugovës më 1945. Shkollën Fillore ai e kreu në Haxhaj, Shkollën normale në Prishtinë. Pak kohë punoi si mësues në Rugovë. Studioi Gjuhë e letërsi në Prishtinë. Shkroi një numër të madh romanesh, dramash e poezish për të rritur.
 
Për fëmijë shkroi këto përmbledhje: "[[Princesha e Dukagjinit]]", "[[Princi i bjeshkëve të nemuna]]", "[[Ditari i Lec Pazhecit]]" dhe "[[Kthema pranverën time]]".
 
Shkroi edhe romanin humoristik "Bali Katravella" dhe vëllimin me tregime "Hëna po shkon nuse".
Anonymous user