Dallime mes rishikimeve të "B"

13 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 33 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q27297 (translate me))
No edit summary
{{Shkronjë e alfabetit}}
{{Kthjellim}}
'''{{PAGENAME}}''' është një nga bashkëtingëlloret e gjuhës shqipe dhe shkronja e [[2|dytë]] e [[alfabeti]]t të saj, e cila shënon këtë bashkëtingëllore. Me të shënohet [[shkronja]] '''B''' e madhe e shtypit. Kjo shkronjë ka katër forma kryesore të cilat janë: b e madhe e shtypit, b e vogël e shtypit, b e madhe e shkrimit dhe b e vogël e shkrimit.
== Shkronja '''B''' ==
 
== Shih dhe ==
{{ABC-ja}}
 
== Shih dhe ==
 
'''B.'''
 
*Në [[gjuha shqipe|gjuhën shqipe]] është shkronja e [[2|dytë]] e [[alfabeti]]t, me të shënohet [[shkronja|gërma]] '''B''' e madhe e dorës.
*Simbol i një grupi vitaminash. Vitamina B. Vitamina B1 (B6,B12).
*Si shkurtesë në kimi: B=Bor (borax)
*Si shkurtesë në matematikë: Përdoret zakonisht për emërtimin e bashkësive A, '''B''', C ...
----
 
{{Wiktionary|Shkronja}}