Ndryshimi mes inspektimeve të "Qiproja"

866 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| ANETAR =
}}
'''Republika e Qipros''' apo '''Qipro''' ([[gjuha greke|greqisht]]: Κύπρος, ''Kýpros''; [[gjuha turke|turqisht]]: ''Kıbrıs'') është shteti i ndodhur në ishullin me të njëjtin emër në [[Deti Mesdhe|Detin Mesdhe]], 113 kilometra në jug të [[Turqia|Turqisë]] dhe 120 kilometra në perëndim të bregdetit të [[Siria|Sirisë]]. 37 % i territorit të Republikës së Qipros është okupuar nga Turqia që nga [[1974]] (shiko [[Qiproja Veriore]]).Vendi ka dy gjuhë zyrtare: greke dhe turke.
Qiproja është vend ishullor në skajin verilindor të Detit Mesdhe , më afër Turqisë se Greqisë , i banuar shumë herët dhe i njohur për shfrytëzimin e bakrit,
prej nga rrjedh edhe emri i tij. Më parë ka qenë i banuar kryesisht nga grekët por më vonë edhe nga Turqit. Nga natyra vend tipik mesdhetar.
Në vitin 1974 , pas një tentimi të juntës ushtarake greke për ta lidhur me Greqinë dhe krimeve të bëra ndaj turqve qipriotë , ndërhyri Turqia me ushtri dhe e ndau ishullin në dy pjesë. Pjesa Greke(Limasol , Larnaka , Famagusta) me 5896km2(63,7%). Pjesa Turke ( Girne , Gyzeljurt , Dipkarpaz) me 3355km2(36,3%).
Qipro më parë ishte republike nga viti 1960 dhe ka qenë koloni Angleze. Më datë 01.05.2004 pjesa Greke u anëtarësua në BE , përkundër votimit grek kundër bashkimit të ishullit ndërsa Turqit votuan për bashkim.
 
 
== Historia ==