Ndryshimi mes inspektimeve të "Qeveria Rama I"

1.709 bytes added ,  5 vjet më parë
→‎2015: info dhe referencat përkatëse në lidhje me bërjen publike të nj vendimi të Gjykatës së Lartë të Shqipërisë
(U kthye versioni 1547102 i bërë nga Olsi (diskutimet) Të gjitha kritikat u ndreqën. Nëse ke kritika të tjera paraqiti së bashku me argumentet përkatëse. Mos e politizo kot faqen.)
(→‎2015: info dhe referencat përkatëse në lidhje me bërjen publike të nj vendimi të Gjykatës së Lartë të Shqipërisë)
</ref> Policia ushtron dhunë mbi organizatorin Nderim Lushi, duke e arrestuar me arsyetimin se protesta është e paligjshme.<ref>[http://www.balkanweb.com/site/u-dhunua-nga-policia-ne-kukes-babai-i-nderim-lushit-e-rrahen-presin-ti-sherohen-plaget-qe-te-caktojne-masen-e-sigurise/ U dhunua nga policia në Kukës, babai i Nderim Lushit: E rrahën, presin ti shërohen plagët që të caktojnë masën e sigurisë], ''BalkanWeb'', 6 maj 2015 ([https://archive.is/9Zfkj Arkivuar])
</ref> Rreth ngjarjes është prononcuar edhe Avokati i Popullit, Igli Totozani,  duke u shprehur se: "''Avokati i Popullit dënon me forcë dhunën dhe veprimet e ushtruara nga personi civil, që vihet re në video dhe fton organet e policisë dhe të hetimit të marrin masa të menjëhershme ndaj këtij punonjësi''”.<ref name=":3" />
* '''[[11 gusht]] [[2015]]''' - Bëhet publik një vendim i [[Gjykata e Lartë e Shqipërisë|Gjykatës së Lartë të Republikës së Shqipërisë]] që i kërkon [[Prokuroria e Përgjithshme e Shqipërisë|Prokurorisë së Përgjithshme të Shqipërisë]] të nisi hetimet ndaj [[Edi Rama|Edi Ramës]] në funksionin e ish-kryetarit të Bashkisë së Tiranës në lidhje me 3 leje ndërtimi të dhëna në vitet 2001 dhe 2004.<ref name=":4">[http://www.panorama.com.al/zbardhet-vendimi-gjykata-e-larte-i-kerkon-llalles-te-hetoje-ramen-per-lejet-e-ndertimit-ne-tirane/ Zbardhet vendimi/ Gjykata e Lartë i kërkon Llallës të hetojë Ramën për lejet e ndërtimit.] ''Gazeta Panorama'', 12 gusht 2015 ([https://archive.is/B8OyQ Arkivuar])
</ref> Më 23 mars 2015, Kolegji Penal i Gjykatës së Lartë vendosi anulimin/prishjen e një vendim të mëparshëm të Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë për "mos fillimin e procedimit penal" (si vendim i marrë nga organi jokompetent) dhe ia kalon çështjen Prokurorisë së Përgjithshme.<ref name=":4" /> [[edi Rama|Rama]] akuzohet për dhënie lejesh ndërtimi të kundërligjshme për firmat e ndërtimit pranë tij dhe në dëm të buxhetit të shtetit<ref name=":4" />; kallzimi vjen nga shtetasi [[Sokol Hasani]] (ish-Nëndrejtor i ALUIZNIt) i cili më parë ka ngritur një kallëzim penal edhe për [[sali Berisha|ish-Kryeministrin Berisha]].<ref name=":4" /><ref>[http://www.panorama.com.al/kush-eshte-ish-zyrtari-qe-kallezoi-ramen-dhe-berishen-per-lejet-dhe-legalizimet/ Kush është ish­zyrtari që kallëzoi Ramën dhe Berishën për lejet dhe legalizimet]. ''Gazeta Panorama'', 11 gusht 2015 ([https://archive.is/XznUt Arkivuar])
</ref>
 
==Referenca dhe shënime==