Dallime mes rishikimeve të "Jeronimi"

No change in size ,  6 vjet më parë
v
rregullim sintakse
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(infobox)
v (rregullim sintakse)
|Nënshtetësia2 =
}}
 
 
'''Shën Jeronimi''', i njohur me emrin latin '''Sophronius Eusebius Hieronymus''' (lindi në vitin [[347]] në Stridon, [[Dalmacia|Dalmaci]], dhe vdiq më [[30 shtator]], [[420]] në [[Betlehemi|Betlehem]], të [[Judea|Judesë]]) ishte [[At kishe|at i kishës]], dhe [[Teologjia|teolog]]. U shpall [[Doktor i kishës|mësues kishe]] nga [[Vatikani]]. Njihet më mire si përkthyesi i [[Bibla|Biblës]] nga [[greqishtja]] dhe [[hebraishtja]] në [[Latinishtja|latinisht]]. ''[[Vulgate]]'' e Shën Jeronimit është ende sot një tekst i rëndësishem i [[Kisha katolike romake|kishës katolike romake]].
[[Kategoria:Doktorë kishe|Jeronimi]]
[[Kategoria:Teologë|Jeronimi]]
[[Kategoria:Bibël përkthyes|Jeronimi]][[Kategoria:Iliri]]
[[Kategoria:Iliri]]