Ndryshimi mes inspektimeve të "Sergio Ramos"

8 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (rregullim i sintaksës)
}}
 
'''Sergio Ramos García''' (<small>Spanjisht</small> [[Gjuha spanjolle|[ˈserxjo ˈramoz ɣarˈθi.a]]]; lindur më [[30 Mars]] [[1986]]) është një futbollist spanjoll i cili luan për klubin spanjoll [[Real Madrid C.F.|Real Madrid]] në [[La Liga]] dhe me [[Kombëtarja spanjolle e futbollit|Kombëtaren spanjolle]] si [[Mbrojtësi (futboll)|mbrojtës]]. Ramos luan zakonisht si [[Mbrojtësi (futboll)|qëndër mbrojtës]], por ai mund të luaj edhe si [[Mbrojtësi (futboll)|mbrojtës i dhjathtë]].
 
Pas daljes përmes sistemit të të rinjëve të [[Sevilla FC|Sevillës]], ai kaloi te [[Real Madrid C.F.|Real Madrid]] dhe që ajo kohë është një nga shtyllat e mbrojtjes. Kohët e fundit ai është vendosur si [[Kapiteni (futboll)|zëvëndës-kapiten]] dhe gjithashtu është një nga golashënuesit më të mirë në pozicionin e mbrojtjes.<ref>{{cite news|url=http://www.realmadrid.com/en/news/2014/05/sergio-ramos-is-the-top-scoring-active-defender-in-la-liga|title=Sergio Ramos is the top scoring active defender in La Liga|work=Uebsajti zyrtar i Real Madridit|date=5 Maj 2014|accessdate=14 Maj 2014}}</ref>
====2005–2008====
 
Në verën e vitit 2005, 19 vjeçari Ramos u ble nga [[Real Madrid C.F.|Real Madrid]] për 27 milion [[Euro|€]], një shumë rekord për një të ri spanjoll.<ref>{{cite news|url=http://www.thinkspain.com/news-spain/9451/sergio-ramos-joins-real-madrid-for-27-million|title=Sergio Ramos joins Real Madrid for €27 million|work=Think Spain|date=1 Shtator 2005|accessdate=19 Nëntor 2010}}</ref> Ai ishte spanjolli i vetëm që u ble gjatë vitit të parë të [[Florentino Pérez]] si president i Real Madrid.
 
Në klub, Ramos i ishte caktuar të vishte fanellën me numër 4, që më parë ishte mbajtur nga [[Fernando Hierro]]. Më 6 Dhjetor 2006, ai shënoi golin e parë për ''Merengues'', në një humbje 3–2 në [[2005–06 UEFA Liga e Kampioneve|fazën e grupeve]] të [[UEFA Liga e Kampioneve|Ligës së Kampioneve]] kundër [[Olympiacos F.C.|Olympiacos FC]].<ref>{{cite news|url=http://soccernet.espn.go.com/report?id=188827&cc=5739|title=Olympiakos 2–1 Real Madrid: Second-string|work=ESPN Soccernet|date=6 Dhjetor 2005|accessdate=17 Maj 2011}}</ref>
 
Gjatë sezonit të parë, Ramos luajti si qëndër mbrojtës, por në raste urgjente ishte përdorur edhe si [[Mesfushori|mesfushor mbrojtës]]. Megjithatë, me mbërritjen e [[Christoph Metzelder]] dhe [[Pepe|Pepes]]s në [[2007–08 La Liga|sezonin 2007–08]], ai u vendos si mbrojtës i djathtë. Në katër sezonet e para me Real Madrid, Ramos shfaqi instiktet e një golashënuesi, një gjë e pazakontë për një mbrojtës, duke shënuar më shumë se 20 gola në total. Më 4 Maj 2008, ai assistoi [[Gonzalo Higuaín]] në minutën e 89 kundër [[CA Osasuna|Osasunës]] në një fitore 2–1 jashtë fushe, kjo ndeshej siguroi titullin e 31 në historinë e klubit. Në ditën e fundit të sezonit, ai shënoi dy herë në fitoren 5–2 kundër [[Levante UD|Levantes]] e cila kishte rënë një ligë më poshtë: një gol u shënua me kokë, kurse tjetri nga një goditje individuale; keto gola e çuan ato në kuotën e pesë golave për sezonin 2007–08 në ligë.<ref>{{cite news|url=http://soccernet.espn.go.com/report/_/id/226702?cc=5739|title=Real Madrid 5–2 Levante|work=ESPN Soccernet|date=18 Maj 2008|accessdate=1 Qershor 2012}}</ref>
 
Ramos shënoi një gol vendimtar në [[2008 Supercopa de España|ndeshjen]] e [[Supercopa de España|Superkupës Spanjolle]] kundër [[Valencia CF|Valencias]], duke e çuar rezultatin 2–1 në fitoren në fund 4–2 dhe në triumfin në fund me rezultatin e përgjithshëm 6–5 pavarësisht se Real Madrid luajti me nëntë lojtarë në atë ndeshje. Pas kësaj, ai pati një rënje të formës dhe u rikthye në formën e tij më të mirë më 11 Janar 2009, duke shënuar me një goditje akrobatike në suksesin 3–0 kundër [[RCD Mallorca|Mallorcës]];<ref>{{cite news|url=http://soccernet.espn.go.com/report/_/id/253068?cc=5739|title=Mallorca 0–3 Real Madrid|work=ESPN Soccernet|date=11 Janar 2009|accessdate=1 Qershor 2012}}</ref> pas kësaj, ai shënoi edhe në ndeshjen e javës tjetër në fitoren 3–1 në shtëpi kundër Osasunës.<ref>{{cite news|url=http://soccernet.espn.go.com/report/_/id/252960?cc=5739|title=Real Madrid 3–1 Osasuna|work=ESPN Soccernet|date=18 Janar 2009|accessdate=1 Qershor 2012}}</ref>
====Sezoni 2009–10====
 
Në fillim të [[2009–10 La Liga|sezonit 2009–10]], Ramos u emërua si një nga katër kapitenët e skuadrës. Pasi Pepe pësoi një dëmtim serioz në gjurë gjatë sezonit, Ramos u vendos për të luajtur si qëndër mbrojtës. Ramos shënoi katër gola në 33 ndeshje të luajtura në ligë; dhe, më 21 Shkurt 2010, luajti ndeshjen e tij të 200 zyrtare me Real Madrid kundër [[Villarreal CF]] (150 në ligë). Pavarësisht nga kjo përmbjedhje personale për të, sezoni ishte zhgënjyes për skuadrën, me ''Los Blancos'' që e përfundoi sezonin pa fituar asnjë trofe.
 
====Sezoni 2010–11====