Dallime mes rishikimeve të "Nursultan"

2 bytes added ,  6 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
No edit summary
v (rregullim i sintaksës)
|Prefiksi = +7 7172
|Targa e automjeteve = Z
|Aeroporti = <small>[[Aeroporti Ndërkombëtari i Astanës]]</small> </br /> 14 km nga qendra e qytetit
|Kryetari i Bashkisë = Imangali Tasmagambetov
|Asambleja rajonale =
}}
 
'''Astana''' (në gjuhën kazake : Астана) është kryeqyteti i [[Kazakistani]]t. Është qyteti i dytë më i madh në Kazakistan, popullsia është 600,200 banorë ([[2007]]) dhe ka një sipërfaqe prej 710.2 &nbsp;km². Gjendet në veri-lindje të Kazakistanit në prefekturën Akmola. Kryetar i Bashkisë së Astanës është Imangali Tasmagambetov.
== Emri ==
== Demografia ==
 
Në [[dhjetori]]n të [[2007]] popullsia në Astana ishte 600,200 banorë. Në [[1999]] Astana kishte 281,000 banorë (60% kazakë, 30% rusë, 10% ukrainas dhe gjerman). Në 2030 parashikohet të ketë mbi 1,000,000 banorë.
 
== Gjeografia ==
Astana shtrihen në një zonë tërmetesh.
 
== Arkitektura ==
 
Astana ka Aeroportin Ndërkombëtar të Astanës, që u projektua nga arkitektin japonez Kisho Kurokawa. Po ashtu projektohet dhe një metro nëntokë, Astana Metro.
 
 
== Shiko edhe këtë ==
 
 
* [[Kazakistani]]