Dallime mes rishikimeve të "HAT-P-11b"

29 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
→‎top: rregullim i sintaksës
v (→‎top: rregullim i sintaksës)
 
'''HAT-P-11b''' (ose [[Kepler-3b]] ) është një planet i cili ka [[ylli|yllin]]n e tij, pra është një "mini-sistem diellor". Ky [[planet]] është [[zbuluar]] nga [[metoda tranzit]] më [[2 janar]] të vitit [[2009]].
Ky planet është 122 vite-dritë larg nga [[Toka]] duke llogaritur se gjindet ne konstelacionin [[Mjellma]]. Ky [[planet]] është më i vogli i zbuluar sipas [[metoda tranizt|mënyres së tranzitit]], me një rreze rreth 5 here sa asaj të [[Toka|Tokës]] dhe shumë më e te madhe sesa [[Gliese 436-b]], në anën tjetër ky planet ka edhe një masë 26 herë sa ajo e [[Toka-Tokës]]. Ky [[planet]] [[orbita|orbiton]] rreth [[ylli|yllit]]t të tij në të njejtën mënyrë siç orbiton edhe 51 Pegasi b për 51 Pegasi, tipike si një planet tranzit (andaj edhe quhet kështu).
[[Orbita]] e [[HAT-P-11b]] është gjithashtu shumë e pjerrët, kjo orbitë ka nje anim prej 103 gradëve ne krahasim me [[rotacioni|rotacionin]]n e [[ylli|yllit]]t të saj.
 
HAT-P-11b për herë të parë u pa në fushën e anijes [[Kepler]].