Dallime mes rishikimeve të "Kuhmo"

9 bytes removed ,  5 vjet më parë
rregullim i sintaksës
(rregullim i sintaksës)
|Provinca =
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 5,456.82 <ref name="total_area">{{Cite web |url= http://www.maanmittauslaitos.fi/sites/default/files/pinta-alat_2011_kunnannimenmukaan.xls |title= Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011 |accessdate= 9 mars 2011 |publisher= Land Survey of Finland |format= PDF |language= Finlandisht, Suedisht}} </ref>
|Popullsia = 8,934 <ref name="population_count">{{Cite web |url=http://vrk.fi/default.aspx?docid=8843&site=3&id=0|title=VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015|publisher=Population Register Center of Finland|language=Finlandisht, Suedisht|accessdate=17 korrik 2015}}</ref>
|Dendësia = 1.86
'''Kuhmo''' ({{lang-fi|Kuhmon kaupunki}}; {{lang-ru|Кухмо}}), është një qytezë dhe [[Komunat e Finlandës|komunë]] në [[Finlanda|Finlandë]]. Është e vendosur në pjesën juglindore të [[Rajonet e Finlandës|rajonit]] [[Kainuu]].
 
Komuna ka një popullsi prej 8,934 banorë (30 qershor 2015)<ref name="population_count"/> dhe përfshinë një sipërfaqe prej 5,456.82 kilometra katrorë (2,106.89 sq mi) prej të cilave 649.97 km2 (250.95 sq mi) është uji <ref name="total_area"/>. Dendësia e popullsisë është 1.86 banorë për kilometër katrorë (4.8/sq mi). Ka një kufi të gjatë 120 kilometra (75 &nbsp;mi) me [[Rusia|Rusinë]].
 
Komuna është njëgjuhësore, [[Finlandisht|finlandisht]].
== Referencat ==
{{reflist}}
== Lidhje të jashtme ==
*{{commonscat|Kuhmo}}
*[http://www.kuhmo.fi/ www.kuhmo.fi] - Webfaqja zyrtare
 
 
{{Kainuu}}
{{Finlanda-cung}}
 
[[Kategoria:Qytete në Finlandë|Kuhmo]]
[[Kategoria:Komunat e Kainuu]]