Hape menynë kryesore

Changes

1.986 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Infobox MK vendbanim
{{KUTIAKumanova}}
|Emri = '''Kumanovë'''
'''Kumanova''' shtrihet në pjesën veriore të [[Maqedoni]]së, rrëzë [[Malet e Karadakut|Malit të Zi të Shkupit]], mes kufirit me [[Serbi]]në në veri dhe [[Kosovë]]n në veri-perëndim.
|Sllavomaqedonisht = Куманово
|Lloji i vëndbanimit = Qytet
|Flamuri_figura = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim-->
|Flamuri_artikulli =
|Stema_figura = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim-->
|Stema_artikulli =
|Stema_gjerësia =
|Pamje = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim-->
|Përshkrimi i pamjes =
 
<!--Administrimi territorial-->
|Rajoni = [[Rajoni verilindor (Maqedoni)|Verilindor]]
|Komuna = [[Komuna e Kumanovës|Kumanovë]]
|Kryetari i Komunës =
|Partia udhëheqëse =
 
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 509.48
|Popullsia = 70,842
|Popullsia_viti = 2002
|Dendësia = 207.04
 
<!-- Të dhëna dhe statistika -->
|Vendasit =
|Krahina =
|Lartësia = 340
|Zona Kohore =
|Ora Verore =
|Kodi Postal = 1300
|Prefiksi = 389 (0)31
|Targa e automjeteve = KU
|WebFaqja = [http://www.kumanovo.gov.mk/]
|E-Posta =
 
<!--Harta-->
|harta = Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë <!--Parametri të mos ndërrohet-->
|harta_fizike = Yes
|Harta_foto =
|Harta_foto_shënimi =
|përshkrimi_harta =
|harta_gjerësi =
|CoordAddon =
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g= | gjer_m= | gjer_s= | gjer_dr =N
| gjat_g= | gjat_m= | gjat_s= | gjat_dr =E
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
|gjerësi =
|gjatësi =
}}
 
'''KumanovaKumanovë''' shtrihet në pjesën veriore të [[Maqedoni]]së, rrëzë [[Malet e Karadakut|Malit të Zi të Shkupit]], mes kufirit me [[Serbi]]në në veri dhe [[Kosovë]]n në veri-perëndim.
 
Në pjesën perëndimore të qytetit, rrëzë maleve të [[Karadaku]]t shtrihet një numër i madh i fshatrave të banuara kryesisht me popullsi shqiptare. Malet e larta përreth dhe fusha e gjerë pjellore i japin një pamje të bukur dhe tërheqëse këtij rajoni.