Dallime mes rishikimeve të "Softuer kompjuterik"

→‎top: rregullim i sintaksës
v (U kthyen ndryshimet e 213.163.126.11 (diskutimet) në versionin e fundit nga Liridon.)
(→‎top: rregullim i sintaksës)
[[Skeda:OpenOffice.org Writer.png|thumb|300px|[[OpenOffice.org]] Writer]]
'''Software''' ([[sqt.]] '''Softueri''' / '''Softveri''' / [{{IPA|ˈsɒftweə(ɹ)}}]) quhet bashkësia e programeve kompjuterike dhe të dhënat e tjera që përmbajnë instruksione që i thonë kompjuterit se çfarë duhet të bëjë. Gjithashtu mund të themi se softueri i referohet një apo më shumë programeve kompjtuerike dhe të dhënave të ruajtura në memorien e kompjuterit për arsye të caktuara. Programet softuerike kryjenë funksionin e programit ose duke i dhënë instruksione të drejtëpërdrejta harduerit të kompjuterit ose duke shërbyer si input për programe të tjera.
 
Termi softuer ka lindur si kontrasit i termit të vjetër harduer (që do të thotë pajisje fizike). Ndryshe nga harueri, softueri nuk preket ose të shikohet fizikisht.
 
== '''[[Softuer]]''' ==