Ndryshimi mes inspektimeve të "Mesxhidi Aksa"

1 byte removed ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
=== Minaretë ===
[[File:Israel-2013-Jerusalem-Temple_Mount-Al-Fakhariyya_Minaret.jpg|thumb|Minareja alel-FakhariyyaFakharija është e para nga katër minaretë e Xhamisë el-Aksa, e ndërtuar në vitin 1278.]]
 
Xhamia ka katër [[Minareja|minare]] në pjesën jugore, veriore dhe perëndimore. Minareja e parë, e njohur si Minareja el-Faharije, është ndërtuar më 1278 në cepin jugperëndimor të xhamisë, nën urdhërin e sulltanit mamluk Lajinit. Është emëruar sipas Fahr ed-Din el-Halilit, babait të el-Din Abd ur-Rahmanit i cili ka mbikëqyrur ndërtimin e ndërtesës. Është ndërtuar në stilin tradicional sirian, me një bazë katror.