Ndryshimi mes inspektimeve të "Fokat pa veshë"

65 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 217.24.254.115 (diskutimet) në versionin e fundit nga Liridon.)
v
{{Ky artikull|Ky artikull merret me '''fokat pa veshë''' (''Phocidae''). Për [[fokat me veshë]] (''Otariidae'') shiko në artikullin përkatës.}}{{Taxobox
{{Taxobox
| name = Fokat pa veshë
| name = Earless seals<ref name=msw3>{{MSW3 Wozencraft | pages = | id = 14001028}}</ref>
| image = Seehund.jpg
| image_caption = [[HarborFoka Seal|Commone Seal]],rëndomtë (''Phoca vitulina'')
| fossil_range = {{Short fossil range|15|0}}
| regnum = [[Animalia]]
| phylum = [[Chordate|Chordata]]
| classis = [[MammalMammalia]]ia
| ordo = [[Carnivora]]
| subordo = [[Caniformia]]
| familia = '''Phocidae'''
| familia_authority = [[John Edward Gray|Gray]], 1821
| subdivision_ranks = GeneraGjinitë
| subdivision =
*''[[Hooded Seal|Cystophora]]''
*''[[Phoca]]''
*''[[Pusa]]''
}}'''Fokat pa veshë''' ([[Gjuha latine|lat]]. ''[[Phocidae]]''), ose '''fokat e vërteta''', thjeshtë të njohura si '''foka''' janë një nga tre grupet kryesore të [[Gjitarët|gjitarëve]]<nowiki/>mishngrënës brenda mbifamiljes së [[Këmbëlopatat|këmbëlopatave]] (lat. [[Pinniped|''Pinnipedia'']]). Njihen edhe si '''fokat zvarritëse''' për ti dalluar nga [[Luani i detit|luanët e detit]] dhe fokat me gëzof të familjes [[Otariidae|''Otariidae'']]. Fokat jetojnë në [[Oqeani|oqeanet]] e të dy [[Hemisfera|hemisferave]], dhe me përjashtim të fokave murgesha, janë të kufizuara kryesisht në rajonet me [[Klima|klimë]] polare, nënpolare dhe të butë. [[Foka e Bajkalit]] është foka e vetme që jeton ekskluzivisht në ujra të ëmbla.
}}
'''Fokat''' e vërtetë apo pa vesh janë një nga tri grupet kryesore të gjitarë brenda nën-rend fokën, Pinnipedia. Të gjitha fokat e vërtetë janë anëtarë të familjes Phocidae (pronounced / ː foʊsədi /). Ata janë të quajtur nganjëherë fokat në zvarritje për të dalluar ata nga fokat me lesh dhe kuriozitete e detit të Otariidae familjes. Vulos jetojnë në oqeane të dy hemisferat dhe kufizohen kryesisht në polare, nën-polare, dhe klimat e butë, me përjashtim të vulave murg më tropikale.
 
== AnatomiAnatomia ==
Fokat (Phocidae Gray 1821) janë një familje të gjitarëve mishngrënës detare i përkasin superfamily e Pinnipeds. Fokat jetojnë përgjatë brigjeve të detit akull, ftohtë dhe të butë, vetëm disa specie në detet dhe liqenet e ngrohtë (Deti Kaspik, Liqeni Baikal dhe Detit Aral).
Fokat e rritura variojnë nga 1.17 m në gjatësi dhe 45 kg në peshë tek [[Pusa hispida|foka me unazë]], deri në 4.9 m dhe 2,400 kg tek [[elefanti i detit jugor]].<ref name="EoM">{{cite book|title=The Encyclopedia of Mammals|publisher=Facts on File|year=1984|isbn=0-87196-871-1|location=New York|pages=270–275|editor=Macdonald, D.|author=McLaren, Ian}}</ref> Fokat pa veshë janë më të specializuara për jetën në det sesa fokat me veshë. Ata nuk kanë veshë të jashtëm, ndërsa kanë trup të lëmuar dhe aerodinamik. Kanë një shtresë të butë dhjami nën lëkurë. Fokat janë në gjendje për të devijuar rrjedhën e [[Gjaku|gjakut]] në këto shtresë për të kontrolluar temperaturën e tyre.
 
=== Gjymtyrat ===
Fokat janë subjekt i gjuetisë ashpër për yndyrë dhe puppies, të lëkurës përdoret për industrinë e lëkurë rrezitje.
 
== Anatomi ==
Phocids Adult ndryshojnë nga 1,17 metra në gjatësi dhe 45 kilogram në peshë, në të nënshkruajnë me unazë, në 4,9 metra dhe 2400 kg, në jug fokat elefant.[2]
 
Phocids janë më të specializuara për jetën ujore se otariids. Ata nuk kanë veshët e jashtme dhe kanë i shëndetshëm, organeve të efektshëm. Nipples anulohet, testikulat e brendshme dhe një penis të brendshëm mill japin modernizimit të mëtejshëm. Një shtresë të butë e dënesë shtrihet nën lëkurë. Phocids janë në gjendje për të devijuar-e rrjedhjes së gjakut në këtë shtresë për të ndihmuar kontrollin e temperaturës së tyre.
 
== Gjymtyrë ==
Prandaj flippers tyre janë përdorur kryesisht për drejtues, ndërsa flippers e tyre e prapme janë të detyruar të legen në mënyrë të tillë që ata nuk mund të sjellin ato në trupin e tyre të ecin mbi to.
 
 
== Evolucion ==
[[Skeda:Piscophoca pacifica.JPG|thumb|left|''Piscophoca pacifica'' fossil]]
Hershme phocids fosile data nga Miocenit-mes, 15 milion vjet më parë në veri të Atlantikut. Deri kohët e fundit, shumë studiuesve besonte se phocids evoluar veçmas nga otariids dhe odobenids nga kafshët vidër-si, të tilla si Potamotherium, e cila e banuara me ujë të freskët evropian liqenet. prova e fundit me forcë sugjeron një origjinë monophyletic për të gjithë pinnipeds nga një paraardhës të vetëm, ndoshta Enaliarctos, më të ngushtë lidhur me mban.
 
vula Monk dhe vulat elefant besohet të kenë hyrë parë Pacific përmes ngushticat e hapur midis Veriut dhe Amerika e Jugut, i cili u mbyll vetëm në Pliocene. Të llojeve të ndryshme Antarktik mund të kenë përdorur ose të njëjtën rrugë, ose të udhëtuar poshtë bregun perëndimor të Afrikës.
 
== Burime të dhënaReferencat ==
<references/>