Ndryshimi mes inspektimeve të "Qiproja"

34 bytes removed ,  4 vjet më parë
Supposed crimes against Turkish Cypriots.
(Supposed crimes against Turkish Cypriots.)
Qiproja është vend ishullor në skajin verilindor të Detit Mesdhe , më afër Turqisë se Greqisë , i banuar shumë herët dhe i njohur për shfrytëzimin e bakrit,
prej nga rrjedh edhe emri i tij. Më parë ka qenë i banuar kryesisht nga grekët por më vonë edhe nga Turqit. Nga natyra vend tipik mesdhetar.
Në vitin 1974 , pas një tentimi të juntës ushtarake greke për ta lidhur me Greqinë dhe krimeve të bëra ndaj turqve qipriotë , ndërhyri Turqia me ushtri dhe pushtoi dhe e ndau ishullin në dy pjesë. Pjesa Greke(Limasol , Larnaka , Famagusta) me 5896km2(63,7%). Pjesa Turke ( Girne , Gyzeljurt , Dipkarpaz) me 3355km2(36,3%).
Qipro më parë ishte republike nga viti 1960 dhe ka qenë koloni Angleze. Më datë 01.05.2004 pjesa Greke u anëtarësua në BE , përkundër votimit grek kundër bashkimit të ishullit ndërsa Turqit votuan për bashkim.
 
2

edits