Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhamia Ebu Bekër"

64 bytes removed ,  3 vjet më parë
Skeda Xhamia_Ebu_Beker.JPG u largua pasi që është shlyer nga Commons prej INeverCry
v (Shtim Fotoje)
(Skeda Xhamia_Ebu_Beker.JPG u largua pasi që është shlyer nga Commons prej INeverCry)
 
Xhamia është ndërtuar nën sundimin [[Perandoria Osmane|osman]] është emëruar pas burrë shteti të shquar të shekullit të 18 dhe filantropisti [[Ebu Bekër Pasha]] dhe ishte në ato ditë për Shkodrës dhe zonën përreth është me rëndësi të madhe: Ju gjithashtu shërbeu si një [[Medreseja|medrese]] të rëndësishme (në shkollë islame), dhe në këtë mënyrë tërhoqi teologë të famshëm si më vonë u bë i njohur si studentë në qytet. Në vitin 1995 ndërtesa u rinovua me paratë e dijetarëve saudite [[Zamil Abdullah al Zamil]].
 
[[Skeda:Xhamia Ebu Beker.JPG|parapamje|right|Xhamia Ebu Bekër]]
 
== Lidhje të jashtëme ==