Dallime mes rishikimeve të "Tartu"

14 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎top: - stampa coords (duplicate), hoqa: {{Coord|58|23|0|N|26|43|0|E|display=title}} duke përdorur AWB)
No edit summary
}}
 
'''Tartu''' është qyteti i dytë më i madh në [[Estoni]]. Tartuja konsiderohet si qendra intelektuale dhe kulturore e Estonisë, pasi ka universitetin më të vjetër dhe më të njohur në Estoni, [[Universiteti i Tartusë|Universitetin e Tartusë]]. Lumi [[Lumi Emajõgi|Emajõgi]] ndan në mes Tartunë.
 
== Historia ==