Dallime mes rishikimeve të "28 Qershor"

66 bytes removed ,  4 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj, Qershor → qershor (2), Korrik → korrik, hoqa: <!--interwiki-->, <!-- kategorizim dhe ndëruiki--> duke përdorur AWB
(përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj, Qershor → qershor (2), Korrik → korrik, hoqa: <!--interwiki-->, <!-- kategorizim dhe ndëruiki--> duke përdorur AWB)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 30|Majmaj|Qershorqershor|Korrikkorrik}}
 
== Ngjarje ==
* [[1709]] – Rusët mposhtën kozakët në Betejën e Poltavës.
 
* [[1776]] – Kolonistët amerikanë zmbrapsën një sulm britanik nga deti në Charleston.
 
* [[1911]] – Samuel J. Battle u bë polici i parë afrikano-amerikan në New York City.
* [[1914]] – Franz Ferdinandi dhe zonja e tij u vranë nga një nacionalist serb në Sarajevë të Bosnjës.
 
* [[1919]] – U nënshkrua Traktati i Versajës duke i dhënë fund Luftës së Parë Botërore, saktësisht pesë vjet pas fillimit të saj.
* [[1914]] – Franz Ferdinandi dhe zonja e tij u vranë nga një nacionalist serb në Sarajevë të Bosnjës.
 
* [[1919]] – U nënshkrua Traktati i Versajës duke i dhënë fund Luftës së Parë Botërore, saktësisht pesë vjet pas fillimit të saj.
 
* [[1942]] – Trupat gjermane ndërmorën një ofensivë për t’i marrë nën kontroll fushat sovjetike të naftës në Kaukaz dhe në qytetin e Stalingradit.
 
* [[1944]] - Luftës së Velegllavës. Ndeshja e parë, më e madhe, e mbrojtësve të kufirit shqiptar me njësitë sulmuese të armikut komunisto‑çetnik serb, filluar me sulmin në pozicionet e Kikës
 
* [[1945]] – Gjenerali amerikan, Douglas McArthur, deklaroi se e kishte shuar rezistencën japoneze në Filipine.
 
* [[1950]] – Forcat koreanoveriore morën nën kontroll Seulin, kryeqytetin e Koresë së Jugut.
 
* [[1954]] – Ushtarët francezë filluan tërheqjen nga provinca Tonkin e Vietnamit.
 
* [[2001]] - U burgossh kryetari i [[Jugosllavia|Jugosllavisë]] [[Sllobodan Millosheviq]], dhe iu dorëzua Gjykatës Ndërkombëtare për krime në [[Haga|Hagë]], kryetar i parë i një shteti që i është dorëzuar Gjykatës Ndërkombëtare.
 
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
<!--interwiki-->
 
[[Kategoria:Qershor]]
37.617

edits