Ndryshimi mes inspektimeve të "Ana Pavlova"

8 bytes removed ,  3 vjet më parë
përmirësime teknike duke përdorur AWB
(përmirësime teknike duke përdorur AWB)
[[Skeda:Anna pavlova -c. 1905.jpg|thumb|200px|Anna Pavlova në vitin 19015]]
'''Anna Pavlova''' (Rusisht: Anna Pavlova, Saint Petersburg, [[12 shkurt]] [[1881]] - [[Hagë]], [[23 janar]] [[1931]]), ishte një balerinë ruse, ylli i madh i kohës së saj.
 
Anna Pavlova ishte jashtëzakonisht e brishtë dhe delikate, dhe për shkak se ajo nuk e kishte mbarue shkollën e baletit. kur ajo për here të parë u shfaq në një audicion në 1890. Më vonë, ajo u bë adut i vetëm në jetën e saj, sepse ajo kishte njëfuqi tëjashtëzakonshme në trupin e saj të brishtë.
* [http://www.nytimes.com/specials/magazine4/articles/pavlova.html Heroine Worship: Anna Pavlova, The Swan]
* [http://search.eb.com/women/article-9058812 Anna Pavlova on Encyclopaedia Britannica]
 
 
 
 
 
 
 
 
[[Kategoria:Baletanë rusë]]
37.617

edits