Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha italiane"

15 bytes added ,  3 vjet më parë
v
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
=== Lindja dhe zhvillimi i gjuhës ===
Si të gjitha gjuhët e tjera Italike, edhe italshtja është zhvilluar nga [[gjuha latine]] <nowiki>''vullgare''</nowiki> (e folur në [[Italia|gadishullin Italian]] jashte ambjentit fetar dhe shkollor).
 
Gjuha italjane vjen nga dialekti i [[Toskana|toskanës]], varianti i të cilës konsiderohej më e <nowiki>''pastër''</nowiki> dhe zonë nga e cila kanë ardhur shumë shkrimtarë italjanë, si Petrarca dhe i ati i gjuhes italjane, [[Dante Alighieri]].