Ndryshimi mes inspektimeve të "Surrealizmi"

5 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎top: clean up, përmirësime tipografike: boterore → botërore (2), fillojne → fillojnë, gjithe → gjithë, jane → janë, kete → këtë, ndermjet → ndërmjet (3), ndersa → ndërsa, nde duke përdorur AWB)
v
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Surrealizmi edhe pse ka lindur në Francë, nuk është zhvilluar vetëm brenda kufijve të Francës, por është përhapur edhe në vende të tjera.
 
Lëvizja artistike surrealiste ka filluar të shuhet nga fundi i viteve ’30 të shek. XX, ndërsa ka pushuar së ekzistuariegzistuari në prag të Luftës së Dytë Botërore.
 
'''Themelimi i levizjes'''
 
Fjala surrealizemsurrealizëm u shpik nga Guillaume Apollinaire, u shfaq perpër teherë here teparë pare ne paraqitjen e vepresveprës se tij “Les mamelles de Tiresias”, performuar ne 1917.
 
Lufta e pare botërore beri qe artistet, baza e te cileve kishte qene Parisi, te shperndaheshin, dhe nderkohe një pjese e mire e tyre u bene pjese e Dadaizmit, me idene se racionaliteti i tepruar dhe vlerat borgjeze kishin sjelle konfliktin dhe luften ne bote. Dadaistet protestonin me ane te manifestimeve te anti-artit, performances, shkrimeve dhe punimeve aristike. Pas luftes ata u rikthyen ne Paris, dhe aktiviteti dadaist vazhdoi.