Dallime mes rishikimeve të "Syri"

407 bytes removed ,  4 vjet më parë
Refuzoi 7 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.109.189 dhe Ktrimi991) dhe riktheu rishikimin 1729556 nga Zmarlind5
(Refuzoi 7 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.109.189 dhe Ktrimi991) dhe riktheu rishikimin 1729556 nga Zmarlind5)
{{Cung|mjekësia}}
[[Skeda:A blue eye.jpg|thumb|250px|Syri i njeriut.]]
'''Syri''' i takon grupit të organeve shqisore, që ka të bëj me të pamurit. Syri është organ shumë i ndjeshëm që detekton dritën (syri i thjeshtë) dhe ngjyrën (syri i komplikuar). Syri është i vendosur në kokë të gjallesave, më saktësisht në zgavrat e ashtit të kokës. Gjallesat e ndryshme kanë struktura të ndryshme ty syrit dhe aftësi të ndryshme të të pamurit.Syte jane delikate prandaj duhet te kemi parasysh keto rregulla:
 
== Sëmundjet e syrit ==
-1.te mos i prekim me duar te papastra,
 
-2.te mos i futim duart ne sy,sidomos ato te papastrat.
 
== Sëmundjet e syrit dhe disa rregulla per kujdesin e tij. ==
[[Skeda:Anatomie visuele systeem.png|thumb]]
{{kryesore|Sëmundjet e syrit}}
Shkaktarët kryesorë të Sicca-Syndrom janë të shumtë. Prodhimi i lotit në sasi të vogël, ndryshimi në përbërjen e tij dhe lëvizjet e dobësuara të kapakëve të syrit njihen si më kryesorët.
 
Kontraceptivët dhe antidepresivët e ndryshëm, ndërrimet hormonale, sëmundjet e gjëndrës tiroide, infeksionet virale, mungesa e Vitaminës A, Rheuma dhe Diabeti mund të shpiejnë poashtu në tharjen e syrit.Prandaj duhet te perdorim shume vitaminen A ne sy.
 
Më të prekur nga kjo sëmundje janë të moshuarit dhe femrat. Sikurse mosha poashtu dhe faktorët klimatik, kondicionerët e ajrit, kemikalet dhe tymi duhanit ndikojnë në zvogëlimin e sasisë së lëngut të syrit.
 
Simptomet tipike janë të djegurit dhe kruarja e syve, dhembja dhe ndjenja e pluhurit në sy si dhe ndjeshmëria ndaj dritës.
Nëse nuk mjekohet me kohë, atëherë mund të shkaktoje çrregullime të korneas, dhe si pasojë dobësimin e të parit,e mund te arrrije deri aty ku mund te humbet shikimi fare(verbim).
 
Në vijim disa këshilla për ata, që vuajnë nga kjo sëmundje :
:- gjatë punës me kompjuter bëni pauze të shkurtëra dhe lëvizni kapakët e syve më shpesh,
:- kujdes duhet pasur gjatë larjes së syve, e posaçërisht në vënien e makijazhit.
:-por edhe te mos i prekim ata me dore,e sidomos me duar te papastra.
:-t'i shperlajme me uje te fresket e te paster 3 here ne dite.
 
== Problemet e shikimit ==