Dallime mes rishikimeve të "Perandoria Osmane"

609 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e Udha (diskutimet) në versionin e fundit nga AT44.
(shtim paragrafi për qasjen fashiste të osmanëve kundrejt shqiptarëve)
v (U kthyen ndryshimet e Udha (diskutimet) në versionin e fundit nga AT44.)
 
Disfata e Perandorisë Osmane dhe pushtimi i një pjese të territorit të saj nga Fuqitë Aleate si rrjedhojë e [[Lufta e Parë Botërore|Luftës së Parë Botërore]] rezultuar në copëtimin e saj dhe humbjen e territoreve të saj në [[Lindja e Mesme|Lindjen e Mesme]], të cilat janë ndarë mes [[Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut|Mbretërisë së Bashkuar]] dhe [[Franca|Francës]], sipas Marrëveshjes Sykes–Picot. Lufta e suksesshme turke për pavarësi kundër aleatëve pushtues çoi në shfaqjen e [[Turqia|Republikës së Turqisë]] në Azinë e Vogël dhe në heqjen e [[Sulltanët e Perandorisë Osmane|Dinastisë osmane]].<ref>{{Cite book|url=https://books.google.com/books?id=e57eDQAAQBAJ&pg=PA318|title=A History of the Ottoman Empire|last=Howard|first=Douglas A.|publisher=Cambridge University Press|year=2016|page=318}}</ref>
 
Në oborrin mbretëror osman, [[gjuha serbe|serbishtja]] ishte gjuhë mjaft e përhapur. Për sa i përket [[gjuha shqipe|gjuhës shqipe]] ajo nuk konsiderohej fare gjuhë nga osmanët, por gjysmë-gjuhë. Sipas tyre në Perandorinë Osmane fliteshin 72 gjuhë dhe një gjysmë-gjuhë, e shqiptarët janë ata që e flasin gjysmë-gjuhën, pra shqipen.<ref>{{cito uebin|title=Serbishtja, gjuha që flitej në oborret e sulltanëve|url=http://www.gazetaexpress.com/mistere/serbishtja-gjuha-qe-flitej-ne-oborret-e-sulltaneve-446836/|website=Gazeta Express|accessdate=14 October 2017|date=13 tetor 2017}}</ref>
 
== Shtrirja Gjeografike ==