Ndryshimi mes inspektimeve të "Shoshani"

51 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Shoshan u zhvendos tek Shoshani: trajta e shquar)
'''Shoshani''' është një fshat në [[Komuna Margegaj |Komunën Margegaj]], [[Rrethi i Tropojës |Rrethi i Tropojës]].
 
Në afërsi të fshatit,pranë shtratit të [[Valbona (lum) |Valbonës]], në lartësinë 350 m mbi nivelin e detit. Përbën një burim të madh karstik, që del në kontaktin litologjik midis depozitimeve fluvio-glaciare dhe shkëmbinjëve rrënjësore. Forma e tij është ajo e një hinke ku uji del me presion nga poshtë. Ka prurje rreth 1000 l/sek, ujë të pastër dhe të ftohtë. Krijon një mjedis shumë tërheqës. Ka vlera shkencore (gjeologjike, gjeomorfologjike, hidrologjike), kulturore, didaktike dhe turistike.
 
{{AL-gjeo-cung}}
[[Category:Fshatra në Shqipëri]]
12.723

edits