Ndryshimi mes inspektimeve të "Stefan Dushani"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Stefan Dušan")
 
'''Stefan Urosh Dushani IV ose ''' '''Dushani i Fuqishëm''' ose thjesht '''Car Dushani''' (1308 – 20 dhjetor 1355), ishte Mbret i [[Serbia|Serbisë]] nga 8 shtatori 1331 dhe Perandori i Serbëve dhe Grekëve nga 16 prilli 1346 deri në vdekjen e tij. Dushani pushtuar një pjesë të madhe të [[Evropa juglindore|Evropës juglindore]], duke u bërë një nga më të fuqishme të mbretërve të epokës. Ai miratoi kushtetutën e [[Perandoria Serbe|Perandorisë serbe]], e njohur si ''Kodi i Dushanit'', ndoshta nje nder dokumentat më të rëndësishme letrare të mesjetare së Serbisë.
 
==Bibliografia==
*Fine, Jr., The Late Medieval Balkans, Ann Arbor, 1987.