Dallime mes rishikimeve të "Brozi"

21 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (1l2l3k zhvendosi faqen Ambrozi tek Shën Ambrozi)
No edit summary
[[Skeda:AmbroseOfMilan.jpg|thumb|Sh. Ambrozi. [[340]] - [[397]]. Mozaik në bazilikën e Sh.Ambrozit, Milano.]]
 
'''Shën Ambrozi i Milanos''' (nga katolikët shqiptarë njihet më mirë me emrin ''Shna Brozi'') ose '''Aurelio Ambrogjo''' ([[Trieri|Trier]], [[339]] - [[Milano]], [[4 prill]], [[397]]) ishte politikan romak dhe më vonë [[Ipeshkvi|ipeshkv]] i Milanos (asokohe [[Mediolanum]]), si dhe një prej ipeshkve më të shquar të kishës të qindvjeçarit të IV. Rradhitet së bashku me [[Shën Agostini]]n, [[Shën Jeronimi]]n dhe [[Papa Gregori I|Gregorin e I]] si një ndër katër [[Doktor i kishës|doktorët e kishës]] së perëndimit të historisë së lashtë kishtare. Ai nderohet si [[Shenjtori|shenjt]] nga [[Kisha katolike romake|kisha katolike]]. Sh. Ambrozi së bashku me [[Shën Karlo Borromeo]]n është shenjt mbrojtës i qytetit të Milanos, ku ndodhet edhe [[Bazilika e Shën Ambrozit|bazilika kushtuar atij]], e cila para ndërtimit të [[Katedralja e Milanos|katedrales së Milanos]] ishte [[Katedralja|katedrale]].
 
== Jeta ==
 
== Teologjia ==
AmbrosiShën Ambrozi paraqiti metodën lindore të interpretimit alegorik dhe, po ashtu, idenë se buka shndërrohet në trup dhe vera në gjak. Ky qëndrim polli doktrinën e transubstantionit, ashtu siç u përcaktua në Kuvendin IV lateran më 1415. Shën Ambrozi i paraqiti, gjithashtu, për herë të parë këndimin bashkërisht të himneve kishtare. Së bashku me perandorin Teodosi, Ambrosi u bë arkitekt i legjislacionit të mesjetës. Një sjellje e tillë e tij ndaj Teodosit më vonë u bë paralajmërues për qëndrimin e papës në lidhje me fuqinë shekullore.
ashtu siç u përcaktua në Kuvendin IV lateran më 1415.
Ambrosi paraqiti, gjithashtu, për herë të parë këndimin bashkërisht
të himneve kishtare. Së bashku me perandorin Teodosi, Ambrosi u bë
arkitekt i legjislacionit të mesjetës. Një sjellje e tillë e tij ndaj Teodosit më
vonë u bë paralajmërues për qëndrimin e papës në lidhje me fuqinë
shekullore.
 
== Veprat ==