Dallime mes rishikimeve të "Ramize Gjebrea"

19 bytes added ,  4 vjet më parë
v
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
Etiketa: përpunim burimi 2017
 
=== Hetimi dhe gjykimi me vdekje - pushkatim ===
Më 16 shkurt të vitit 1944 në [[Ramicë]], [[Vlorë]] u bë një hetim për sjellje ''imorale dhe shkelje të moralit partizan''. Sipas verbalit të hetimit, partizani [[Zaho Koka]], një ish-bari, dhe Gjebrea pohuan se ''ishin puthur dhe se kishin përkëdhelur njëri-tjetrin'', ndërsa [[Ramadan Xhangolli]], i dërguar nga Komiteti Qendror i [[Partia e Punës e Shqipërisë|Partisë Komuniste të Shqipërisë]], i akuzoi ata që kishin pasur marrëdhënie seksuale. [[Zaho Koka]] pretendoi se ai nuk e dinte se në kohën e fakteve Gjebrea ishte e fejuara e [[Nako Spiru|Nako Spirut]].<ref name=Peci>{{cite news|last=PEÇI|first=ADMIRINA|title=EKSKLUZIVE/ Si e shiti [[Zaho Koka]] dhe Ramize Gjebrea|url=http://www.shqiptarja.com/dossier/2711/ekskluzive--si-e-shiti-zaho-koka-ramize-gjebrene-189112.html|newspaper=Shqiptarja|date=29 November 2013}}</ref> Më 4 Mars 1944 gjykata e dënoi Gjebrean me vdekje, por fali Kokën, edhe pse i hoqi vërejtjen brenda Partisë. Gjebrea u ekzekutua dy ditë më vonë, më 6 Mars 1944, përballë 400 partizanëve të Brigadës së V Sulmuese. Tre partizanët (dy meshkuj dhe një femër) shtinë që të tre në ajër plumbin e tyre të parë. Në këtë pikë Gjebrea ulëriti ''"Mos më qëlloni nga mbrapa. Unë pres tuaj plumbat të jenë të ndryshe. Më qëlloni'', dhe atëherë ata i gjuajtën, dhe Gjebrea ra e vdekur.<ref name=Veizi>{{cite news|last=Veizi|first=Leonard|title=''Ramize Gjebreja, ja si u pushkatua para 400 burrave''|url=http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=14611&kat=103|newspaper=Shekulli}}</ref>
 
[[Liri Belishova]], i cila më vonë u bë gruaja e [[Nako Spiro]], dëshmoi në një intervistë të vitit 2010 që gjykata partizane kish ndjekur urdhër nga [[Enver Hoxha]] për të ekzekutuar Gjebrean. Sipas Belishovës, urdhri i Hoxhës u bazua në rekomandimet e Dushan Mugoshës, i dërguari i [[Josip Broz Tito|Josip Broz Titos]] për të ndihmuar [[Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare|Lëvizjes Çlirimtare Kombëtare]]. Ajo gjithashtu tha se ''Gjebrea kishte një inteligjencë dhe gojëtari që ishin të pakrahasueshme me ato të grave të tjera shqiptarë të përfshira në Ushtrinë Çlirimtare dhe se përpara se të dilte partizane kishte qenë femra e vetme që marrë pjesë në veprimet guerilase ne qytet''.<ref>{{cite news|last=Balkanweb|title=Liri Belishova: Ramize Gjebrea u vrame urdhër të Enver Hoxhës|url=http://news.al/lajme/artikull/iden/1046840887/titulli/Liri-Belishova-Ramize-Gjebrea-u-vrame-urdher-te-Enver-Hoxhes}}</ref>
 
Në dhjetor të 2013, revista "[[Shqiptarja.com|Shqiptarja]]" botoi për herë të parë ditarin personal të Gjebreas.<ref name=Peci2>{{cite news|last=Peci|first=Adelina|title=''Ramize Gjebrea, del në dritë ditari i mbajtur në luftë''|url=http://www.shqiptarja.com/dossier/2711/ramize-gjebrea-del-n--drit--ditari-i-mbajtur-n--luft--189635.html|date=December 3, 2013}}</ref>
 
== Referencat ==