Ndryshimi mes inspektimeve të "Himni i Evropës"

v
U kthyen ndryshimet e 79.171.53.73 (diskutimet) në versionin e fundit nga Tytuu.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 79.171.53.73 (diskutimet) në versionin e fundit nga Tytuu.)
Etiketa: Rollback
Që nga viti 1972, Himni Evropian është një pjesë nga preludi i ''Odës së Gëzimit'' të Friedrich Schiller si dhe të simfonisë së 9-të të Bethovenit të vitit 1823.
Himni është përgatitur për raste zyrtare të dy organizatave (të tilla si nënshkrimi i marrëveshjes), dhe është një nga simbolet Evropës. <br />
==Teksti origjinal (shqipGjermanisht)==
{|
|-
{{lang|de|<blockquote><poem>