Dallime mes rishikimeve të "Rrethi"

5 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.120.51 (diskutimet) në versionin e fundit nga Tytuu.)
Etiketa: Rollback
No edit summary
* Kur drejtëza (d) është tangjente me rrethin atëherë rrezja e rrethit është pingule me këtë drejtëz.
* Nëse nga pika P jashtë rrethit hiqen tangjentet <nowiki>[PA] dhe [PB] me rrethin atëherë, [PA] = [PB].</nowiki>
* Këndi qendror është këndi që ka si kulm qendrën e rrethit dhe brinjët e tij janë rreze të rrethit. Masa e harkut që formon ky kënd është e barabartë me masën e këtij këndi.bfbd
 
* Këndi rrethor është këndi që e ka kulmin në një pikë të rrethit dhe brinjët e tij janë korda të rrethit. Masa e harkut që formon ky kënd është sa dyfishi i masës së këtij këndi.
 
Anonymous user