Ndryshimi mes inspektimeve të "Stefan Dushani"

16 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''[[Stefan (titull)|Stefan]] Urosh Dushani IV ose ''' (i njohur edhe si''' Dushani i Fuqishëm''' ose thjesht '''Car Dushani''' (1308 – 20 dhjetor 1355), ishte Mbret i [[Serbia|Serbisë]] nga 8 shtatori 1331 dhe Perandori i Serbëve dhe Grekëve nga 16 prilli 1346 deri në vdekjen e tij. Dushani pushtuar një pjesë të madhe të [[Evropa juglindore|Evropës juglindore]], duke u bërë një nga mbretërit më të fuqishëm të epokës. Ai miratoi kushtetutën e [[Perandoria Serbe|Perandorisë serbe]], e njohur si ''[[Kodi i Dushanit]]'', ndoshta njëvepra ndër dokumentatletraree rëndësishëmrëndësishme letrarë tëe mesjetës së Serbisë.
 
==Bibliografia==
108

edits