Ndryshimi mes inspektimeve të "Shtresa e ozonit"

14 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 217.73.142.3 (diskutimet) në versionin e fundit nga Flladitja.
(kam fshire)
v (U kthyen ndryshimet e 217.73.142.3 (diskutimet) në versionin e fundit nga Flladitja.)
Etiketa: Rollback
'''Shtresa''' ose '''mburoja e ozonit''' është një zonë në [[Stratosfera|stratosferën]] e [[Toka|Tokës]] që thith shumicën e [[Rrezatimi ultraviolet|rrezatimit ultraviolet]] të [[Dielli|Diellit]]. Ka dendësi të madhe ozoni (O<sub>3</sub>) krahasuar me shtresa të tjera të [[Atmosfera|Atmosferes]]atmosferës, duke qenë sidoqoftë përqendrim i vogël krahasuar me gazra të tjerë të stratosferës. Shtresa e ozonit përmban 10 të miliontat dendësi ozoni, ndërsa dendësia mesatare e ozonit në atmosferën e Tokës është 0,3 të miliontat. Shtresa e ozonit gjendet në pjesën e poshtme të stratosferës, nga përafërsisht 20 deri në 30 km mbi Tokë, megjithëse trashësia e shtresës varet nga rrethanat stinore dhe gjeografike<ref>{{Cite web|url=http://www.ozonelayer.noaa.gov/science/basics.htm|title=Bazat e shtresës së ozonit}}</ref>.
 
== Referencat ==