Ndryshimi mes inspektimeve të "Hekuran Isai"

1.777 bytes added ,  2 vjet më parë
+
(+)
{{Kutia Politikan|Emri=Hekuran Isai|Figura=Hekuran Isai.jpg|Madhësia e Figurës=250px|Detyra=Zëvendëskryeministër|Fillimi i afatit=8 korrik, 1990|Mbarimi i afatit=21 shkurt, 1991|Paraardhësi=[[Simon Stefani]]|Pasardhësi=[[Shkëlqim Cani]]|Detyra2=[[Lista e Ministrave të Punëve të Brendshme të Shqipërisë|Ministër i Punëve të Brendshme]]|Fillimi i afatit2=15 janar, 1982|Mbarimi i afatit2=1 shkurt, 1989|Paraardhësi2=[[Feçor Shehu]]|Pasardhësi2=S. Stefani|Detyra3=|Fillimi i afatit3=8 korrik, 1990|Mbarimi i afatit3=21 shkurt, 1991|Paraardhësi3=S. Stefani|Pasardhësi3=[[Gramoz Ruçi]]|Detyra4=|Fillimi i afatit4=|Mbarimi i afatit4=|Paraardhësi4=|Pasardhësi4=|Detyra5=|Fillimi i afatit5=|Mbarimi i afatit5=|Paraardhësi5=|Pasardhësi5=|Datëlindja=7 maj, 1933|Vendlindja=[[Fushë-Bardhë]], [[Mbretëria Shqiptare 1928–1939
[[Skeda:Hekuran Isai.jpg|thumb|300px]]
'''Hekuran]]|Datëvdekja=26 Isai''' lindi nëmars, 2008|Vendvdekja=[[Peqini|PeqinTiranë]], Shqiperi|Kombësia=Shqiptare|Profesioni=nëpunës, politikan|Shkolla=|Grada shkencore=|Partia=[[RrethiPartia ie Elbasanit|rrethitPunës e ElbasanitShqipërisë|PPSH]]|Bashkëshortja=|Bashkëshorti=|Fëmijë=|Feja=|Nënshkrimi=|Nënshkrimi_madhësia=|Nënshkrimi_përshkrim=|Emblema=|Emblema_madhësia=|Emblema_përshkrim=}}'''Hekuran Isai''' ([[Peqini|Peqin]], [[7 maj]] [[1933]] - [[26 mars]] [[2008]]) ka qenë politikan shqiptar i periudhës së regjimit komunist, kohë kur mbajti mjaft pozita. dheKa ishteqenë një nga udhëheqësit e Partisë dhe të shtetit, anëtar i Byrosë Politike të K. Q. të P. P. Sh. (1975), ministër i Punëve të Brendshme (1982).
 
== Biografia ==
U lind në Peqin më 7 maj 1933,<ref name=":02">{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=139-140}}</ref> i biri i Selmanit dhe Zogjinës.<ref name=":0">{{Cite web|url=http://www.zemrashqiptare.net/news/id_7873/rp_0/act_print/rf_1/Printo.html|title=Gjyqi i Ramiz Alisë dhe byroistëve: ja pse u dënuan liderët komunistë: zbardhet dosja e procesit të bujshëm të fillimviteve '90|date=21 janar 2009|website=zemrashqiptare.net|publisher=Panorama. - Nr. 2363|last=Imaj|first=Afrim|pages=18-19}}</ref>
 
Anëtar i P. P. Sh. më 1957. Nga 1957 deri 1960 kreu studimet e larta për naftë në ish Bashkimin Sovjetik. Kreu Shkollën e Lartë të Partisë “V. I. Lenin“ (1967). Gjatë këtyre viteve ka kryer edhe kursin e lartë për Ekonomi Politike. Është ngarkuar me detyra të rëndësishme e me përgjegjësi partie e shtetërore: sekretar i parë i K. P. të rrethit të Librazhdit dhe të Dibrës (1970, 1975). Kandidat i K. Q. të P. P. Sh. në Kongresin V (1966) dhe anëtar i K. Q. të P. P. Sh. në Kongresin VI (1971), sekretar i K.Q të P.P.Sh (1975-1982). Deputet në Kuvendin Popullor që nga legjislatura e pestë (1962).
Faktikisht ky gjest është komentuar nga miqtë e tij si simbolikë e shprehjes së ndjesës karshi asaj shtrese që përfaqësonte z. Arbnori, pavarësisht se ky i fundit ish dënuar shumë e shumë vite para se Isai të ngrihej në rangjet e larta te shtetit totalitar. Isai ka shkruar dhe dhëne intervista kohe pas kohe ne shtypin shqiptar, duke hedhur drite mbi fakte te ndryshme te periudhës komuniste dhe jo vetëm, por gjithsesi, me gazetaret shprehej se i përmbahej parimit se "informacionet e siguruara për shkak te detyrës merren me vete ne varr...". Megjithatë, thuhet se ka qene natyre shume sistematike dhe ka lëne materiale te shumta te shkruara, te cilat nuk dihet nëse dikur mund te shohin dritën e botimit.
 
== Referencat ==
{{Ministra të Shqipërisë|
<references />
|Ministria=
|
|Vitardhja= ?
|Vitikja= ?
|
}}
 
[[Kategoria:Lindje 1933]]
[[Kategoria:Vdekje 2008]]
[[Kategoria:Politikanë shqiptarë]]
[[Kategoria:Ministra të Shqipërisë]]
 
 
{{poli-cung}}
463

edits