Dallime mes rishikimeve të "Lista e Kuqe e BNRN-së"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Lista e Kuqe e BNRN-së''' (e njohur edhe si '''Lista e BNRN-së e specieve të rrezikuara'''), e themeluar në vitin 1964, është renditja më e hollësishme në botë e gjendjes së ruajtjes së specieve [[biologjia|biologjike]], duke i radhitur ato sipas kategorive të rrezikshmërisë, duke iu referuar anekseve relevante të Direktivave të BE-së 79/409 dhe 92/43.<ref name=KK200502L18>LIGJI PËR MBROJTJEN E NATYRËS [http://www.assembly-kosova.org/common/docs/ligjet/2005_02-L18_al.pdf Në amëzën assembly-kosova.org]</ref> [[Bashkësia Ndërkombëtare për Ruajtjen e Natyrës]] (BNRN) është autoriteti kryesor në botë për çështjen e gjendjes së ruajtjes së specieve. Shtete dhe organizata të ndryshme nxjerrin një sërë listash të kuqe rajonale të cilat çmojnë rrezikimin e zhdukjes së specieve përbrenda një njësie administrative të caktuar.{{citation needed}}
 
== Shiko edhe ==
* [[Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës|Bashkimi Ndërkombëtare për Ruajtjen e Natyrës (BNRN)]]