Ndryshimi mes inspektimeve të "Beluga"

48 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{TaxoboxSpeciesbox|name=Beluga|image=Beluga03.jpg|image_caption=|regnum=[[Animalia]]|phylum=[[Chordata]]|classis=[[Gjitarë|Mammalia]]|ordo=[[Cetacea]]|subordo=[[Odontoceti]]|infraordo=|parvordo=|familia=[[Monodontidae]]|genus='''''Delphinapterus'''''|genus_authority=Lacépède, 1804|species='''''D. leucas'''''|range_map=Cetacea_range_map_Beluga.png|range_map_caption=Përhapja e belugave|color=#6FC8F4}}'''Beluga''' ([[Latinishtja|lat]]. ''Delphinapterus leucas'') ose '''balena e bardhë''' është [[Cetacetë|cetace]] arktik dhe sub-arktik. Është një nga dy anëtarët e familjes ''[[Monodontidae]]'', së bahsku me [[narvali]]n, dhe është anëtari i vetëm i gjinisë ''[[Delphinapterus]].'' Kjo [[:Kategoria:Kafshë deti|kafshë e detit]] shpesh quhet edhe '''kanarina e detit''' për shkak të cicërimës të mprehtë.<ref>Harris, Patricia; Lyon, David; (8 April 2007) [[Boston Globe]] ''[http://www.boston.com/travel/explorene/specials/arts_culture/articles/2007/04/08/enter_close_quarters_colonial_to_nuclear_subs/ Enter close quarters: colonial to nuclear subs.]'' Section: Travel; Page 8M.</ref>
|authority=Lacépède, 1804|species=leucas|range_map=Cetacea_range_map_Beluga.png|range_map_caption=Përhapja e belugave|color=beige}}'''Beluga''' (''Delphinapterus leucas'') ose '''balena e bardhë''' është [[Cetacetë|cetace]] arktik dhe sub-arktik. Është një nga dy anëtarët e familjes ''[[Monodontidae]]'', së bahsku me [[narvali]]n, dhe është anëtari i vetëm i gjinisë ''[[Delphinapterus]].'' Kjo [[:Kategoria:Kafshë deti|kafshë e detit]] shpesh quhet edhe '''kanarina e detit''' për shkak të cicërimës të mprehtë.<ref>Harris, Patricia; Lyon, David; (8 April 2007) [[Boston Globe]] ''[http://www.boston.com/travel/explorene/specials/arts_culture/articles/2007/04/08/enter_close_quarters_colonial_to_nuclear_subs/ Enter close quarters: colonial to nuclear subs.]'' Section: Travel; Page 8M.</ref>
 
Është e përshtatur me jetën në Arktik, kështu që ka veçori anatomike dhe fiziologjike që e dallojnë atë nga [[cetacetë]] e tjerë. Një ndër këto veçori është ngjyra e bardhë e pastër dhe mungesa e pendës kurrizore. Ka një gungë të veçantë në pjesën e përparme të kokës e cila mban një organ ekolokues të quajtur pjepër, i cili në këtë lloj është i madh dhe i deformueshëm. Madhësia e trupit të belugës është në mes të asaj të një [[delfini]] dhe një [[Balenat e vërteta|balene të vërtetë]], ku meshkujt rriten deri në 5.5 m gjatësi dhe peshojnë deri në 1,600&nbsp;kg. Kjo [[Balena|balenë]] ka trup të ngjeshur. Një përqindje e madhe e peshës së saj është dhjamë balene, njëjtë si tek shumë [[Cetacetë|cetace]] të tjerë. Shqisën e dëgjimit e ka shumë të zhvilluar dhe me anë të ekolokacionit (sonarit) mund të lëviz përreth për të gjetur vrima nën shtresën e akullit.