Dallime mes rishikimeve të "Kënga"

267 bytes added ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 185.82.110.83 (diskutimet) në versionin e fundit nga Marbott.
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (U kthyen ndryshimet e 185.82.110.83 (diskutimet) në versionin e fundit nga Marbott.)
Etiketa: Rollback
'''Kënga''' është gjinia më e thjeshte e muzikës vokale. Kënga bashkon poezinë me muzikën në një të vetme. Përcaktimi gjini vokale tregon se në këngë, vendi kryesor i takon zërit të njeriut. Ai shqipton fjalët dhe këndon melodinë duke i bere fjalët më shprehëse. Kënga mund të jetë soliste ose korale.
'''Kënga''' është gjinia më e thjeshte e muzikës vokal.
 
Kënga është recitimi i një [[Vjersha|vjershe]] të shkruar, të dëgjuar apo krijuar me ose pa shoqërimin e instrumenteve muzikore. Zakonisht kënga është një lloj kallëzimi fonik i një ngjarje të vërtetë apo të imagjinuar dhe të stolisur me fjalë zakonisht estetike (''të bukura'') e të rrjedhshme. Sidoqoftë, si çdo gjë, edhe kënga si e tillë ka rrugën e zhvillimit të saj që nga "recitimi" i thjeshtë deri tek kënga e instrumentalizuar.