Dallime mes rishikimeve të "Jodi"

1 byte added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Përbërja ==
Jodi tretet pak ne uje (0.081% ne temperaturen 10oC10°C). Ai tretet mire ne alkool etilik dhe akoma me mire ne eter dietilik, ne sulfur karboni, benzen, kloroform e ne tretes te tjere organike.
Ai tretet mire ne alkool etilik dhe akoma me mire ne eter dietilik, ne sulfur karboni, benzen, kloroform e ne tretes te tjere organike.
Jodi molekular mund te perftohet nga oksidimi i dy joneve I- me klorin:
2 I− + Cl2 -> I2 + 2 Cl−