Ndryshimi mes inspektimeve të "Arkitektura"

17 bytes removed ,  1 vit më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.126.178) dhe riktheu rishikimin 1892717 nga Punetor i Rregullt5
(Pershkrimin e punes)
Etiketa: Redaktim nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.126.178) dhe riktheu rishikimin 1892717 nga Punetor i Rregullt5)
{{pa referenca|data=Shtator 2018}}
'''Arkitektura''' (nga [[Greqishtja e lashtë|greq.]] ''αρχή'' = ''e para'', ''krye'', dhe ''τέχνη'' = ''zejtari'', ''artizanat'', ndërtimtari = kryendërtimtaria) është [[arti]] dhe [[shkenca]] e [[projektimi]]t të [[ndërtesa]]ve dhe [[struktura]]ve. Një përkufizim më i gjërë do të përfshinte në qëllimet e saj projektimin e çdo gjëjë të ndërtuar duke filluar në [[Makroniveli|makronivel]] me [[planifikimi]]n e qyteteve dhe projektimin [[Urbanistika|urbanistik]] (qytetës) deri tek [[mikroniveli]] i [[Mobilja|mobiljeve]] (orendive). Zakonisht projektimi arkitekturor lidhet me ndërtimin dhe çmimin e ndërtesës, si edhe me funksionalitetin dhe [[Estetika|estetikën]] e përdoruesit dhe te punetorit.
 
Arkitektura shpesh merret me përpunimin e [[Hapësira|hapësirës]], [[vëllimi]]t, formës, [[Drita|dritës]], [[Hija|hijes]], dhe elementeve abstrakte për të arritur një përfundim estetik. Kjo gjë e dallon arkitekturën prej [[Shkencat e zbatuara|shkencave të zbatuara]] dhe [[Inxhinieria|inxhinierisë]], të cilat përqëndrohen më shumë në aspektet e funksionalitetit dhe realizimit të projektit, sesa në estetikën e tij.