Dallime mes rishikimeve të "Bejlerbeu"

170 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
'''Bejlerbeu''' ose '''beglerbegu''' (nga [[turqishtja osmane]] بكلربكی‎; ''Beylerbeyi'', "[[Beu]] i Bejlerëve", "komandant i komandantëve") ka qenë institucion i krijuar që në kohën e [[Murati I|Muratit I]], dhe që prej asaj kohe kishte funksionin e nënmbretit (vezir i vezirëve, sundimtar i sundimtarëve) në një rajon të gjerë administrativ si [[Rumelia]]. Mbarështonte drejtësinë, sigurimin publik, ushtrinë, etj., por me gjithë këtë pushtet nuk ishte tjetë veçse një i deleguar i [[Sulltani|Sulltanit]].''<ref name=":02">{{Cite book|title="Beglerbeg-u" në Fjalorin e Orientalizmave në Gjuhën Shqipe|last=Dizdari|first=Tahir|authorlink=Tahir Dizdari|publisher=Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam|year=2005|isbn=|location=Tiranë|pages=83}}</ref>''
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
'''Bejlerbe''' (nga ''Beylerbeyi'', [[Gjuha osmane|otomane turke]] për të "Beu i Bejlerëve", do të thotë "komandant i komandantëve", ose "Zot i Lordëve"; fillimisht ''Beglerbeg'' në të vjetër [[Gjuha turke|turk]], është osman dhe titullin Safavid përdorur për gradën më të lartë në hierarkinë e administratorëve provinciale (të gjithë oficerëve të ushtrisë, në nivele të larta në përgjithësi Pashallarëve të), në terma perëndimore një guvernatori i përgjithshëm, me autoritet mbi Transmetimeve (vetëquajtur shpesh Wali) i disa vilajete, në përgjithësi (dhe jo nëse bërë ende) një Pasha (rreth i Përgjithshëm) , të dytë vetëm për vezir Madhe.
Grada u përdorur (me variante të ndryshme spelling) fillimisht për pjesë shumë të madh të perandorisë - të gjitha të Anadollit dhe Rumelia - por në shekujt e më vonë titullin vlerësohen duke u zgjeruar atë për qeveritarët e shumë më të vogël të ndryshme eyalets otoman.
{{Ottoman-stub}}
 
== Referencat ==
<references />
[[Kategoria:Grada ushtarake]]
[[Kategoria:Tituj]]
[[Kategoria:Perandoria Osmane]]
[[Kategoria:Tituj osmanë]]
[[Kategoria:PerandoriaQeverisja e Perandorisë Osmane]]
[[Kategoria:Fjalë dhe shprehje turke]]
3.800

edits