Ndryshimi mes inspektimeve të "1994 në Shqipëri"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Ngjarje: rregullim i sintaksës)
 
== Ngjarje ==
* Prill - Pas një bastisje në një kamp trajnimi të ushtrisë, në të cilën dy rekrutë [[Shqiptarët|shqiptarë]] u vranë, Tirana arreston pesë [[grekëOrtodoksët greqishtfolës|ortodoks greqishtfolës]], i gjen ata fajtorë për spiunazh dhe posedim të paligjshëm të armëve, dhe i dënon ata me gjashtë deri tetë vjet burg. Të zemëruar nga vendimi, (gjykata u mbajt me dyer të mbyllura, asnjë nga vëzhguesit ndërkombëtarë nuk u lejua) Athina thuhet se përjashtoj rreth 70.000 nga 300.000 emigrantë të paligjshëm shqiptarë që jetonin në [[Greqia|Greqi]].
* Prill - [[Fatos Nano]] akuyohet për fondeve shtetërore gjatë mandatit të tij në vitin 1991 dhe u dënua me 12 vjet burg; vendimi është mbështetur edhe nga një gjykatë e apelit në muajin e ardhshëm.
* Korrik - [[Ramiz Alia]] gjykohet për një sërë akuzash, duke përfshirë dëbimin e dhunshëm të të burgosurve politikë, ekzekutimet, dhe ruajtjen e ndalesës të vitit 1967 për veprimtarinë fetare. Akuzat më vonë ndryshohen, dhe ai akuyohet për shpërdorim të pushtetit dhe shkeljen e të drejtave të qytetarëve. Alia deklaro se "nuk është fajtor" dhe nisin protesta se pretendimet e bëra kundër tij janë të paqarta; megjithatë ai shpallet fajtor, dhe dënohet me 9 vjet burg.