Dallime mes rishikimeve të "Çmimi i madh i Spanjës 2013"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
'''2013 Çmimi i madh i Spanjës''' (njohur më parë si '''2013 Formula 1 Gran Premio de España''') ishte një garë e [[Formula Një]] që u zhvillua më 12 Maj në [[Circuit de Catalunya]] në [[Barcelona|Barcelonë]] të [[Spanja|Spanjës]].<ref name="FIA calender">{{cite news|title=FIA Formula One calendar|url=http://www.fia.com/championship/formula-1-world-championship/2013/calendar|work=FIA.com|accessdate=24 prill 2013}}</ref> Kjo ishte gara e pestë e [[Rezultet e F1 2013|sezonit 2013]], duke qënë edhe gara e dyzetekatërt e [[Çmimi i madh i Spanjës|Çmimit i madh të Spanjës]] si një garë e [[Formula Një]], dhe gara e njëzetetre e zhvilluar në Katalunjë.
 
[[Nico Rosberg]] mori pol pozitën për garën, para shokut të tij të skuadrës [[Lewis Hamilton]].<ref name="ROS HAM">{{cite news|title=Rosberg leads Mercedes front row sweep in Spain|url=http://www.autosport.com/news/report.php/id/107337|work=Autosport.com|date=11 maj 2013|accessdate=12 maj 2013}}</ref> [[Fernando Alonso]] mori fitoren e tij të 32të në një Çmim të madh–dhe e dyta në një garë shtëpie–para [[Lotus F1|Lotus]]-[[Renaulti në Formula Një|Renaultit]] të [[Kimi Räikkönen]] dhe shokut të skuadrës [[Felipe Massa]] që u rendit i treti. Fituesi i poles Rosberg u rendit në vendin e gjashtë. Parakalimi mëë i shquar erdhi në xhiron e parë me Alonson që parakaloi nga jashtë Kimi Räikkönen dhe Lewis Hamilton duke shkuar në pozicionin e tretë.<ref name="results">{{cite news|title=Fernando Alonso takes commanding home win|url=http://www.autosport.com/news/report.php/id/107372/|work=Autosport.com|date=12 mars 2013|accessdate=13 mars 2013}}</ref>
 
==Klasifikimi==