Ndryshimi mes inspektimeve të "Jarno Trulli"

832 bytes added ,  1 vit më parë
===Kampionati FIA Formula E===
{{Main|Trulli GP}}
Në [[Sezoni 2014–15 i Formula E|sezonin 2014–15]], Trulli garoi në sezonin përurues të kampionatit [[Formula E]] për ekipin [[Trulli GP]], e cila ishte krijuar nga ai në bashkpunim me [[Drayson Racing|Drayson Racing Technologies]] dhe [[Super Nova Racing]], e njoftuar më 18 qershor 2014.<ref name="Trulli GP"/> Në garën e Berlinit 2015, Trulli arriti një pol pozitë falë kohës 1:21.547, duke u bërë piloti më i vjetër (40 vjeç e 314 ditë) që e arrin këtë gjë në historinë e Formula E.<ref>{{cite web|url=https://www.fia.com/news/trulli-storms-pole-berlin|title=Trulli storms to pole in Berlin|trans-title=Trulli vërshon drejt pol pozitës në Berlin|work=fiaformulae.com|publisher=FIA|language=en|date=23 maj 2015|accessdate=2 maj 2019}}</ref> Në garë, ai u tërhoq në xhiron e 31të, dy xhiro nga përfundimi i garës për shkak të një problemi me frenat.<ref>{{cite web|url=http://www.snaplap.net/convincing-victory-of-di-grassi-in-berlin/|title=Convincing victory of di Grassi in Berlin|trans-title=Fitore bindëse e Di Grassit në Berlin|publisher=Snap Lap|language=en|date=23 maj 2015|accessdate=2 maj 2019}}</ref> Pas dështuan të kalonin provrënprovën e makinës për dy garat e para të [[Sezoni 2015–16 i Formula E|sezonit 2015–16]], ekipi njoftoi tërheqjen nga kampionati.<ref>{{cite news|url=http://www.fiaformulae.com/en/news/2015/december/trulli-announcement.aspx|title=Trulli Formula E Team announce withdrawal from championship|trans-title=Ekipi Trulli i Formula E njofton tërheqjen nga kampionati|work=[[Formula E]]|publisher=Formula E Holdings Limited|language=en|date=15 dhjetor 2015|accessdate=29 shkurt 2016}}</ref>
 
==Rekordi i garimit==